Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Bełchatowa

Bełchatów jest miastem położonym w środkowej części Polski, w województwie łódzkim, 50 km od Łodzi i 150 km od Warszawy. Ma ok. 60 tys. mieszkańców. Jest miastem przemysłowym, znajduje się tu kopalnia węgla brunatnego i Elektrownia Bełchatów. Przez miasto przechodzi droga krajowa nr 8 z Wrocławia do Warszawy i droga krajowa nr 485 do Pabianic. Bełchatów posiada także połączenie z drogą krajową nr 1 (przyszła autostrada A1).

Podział administracyjny

Bełchatów podzielony jest na osiedla, których ilość wynosi obecnie 25. Jedyną dzielnicą Bełchatowa są Grocholice, obejmujące najstarszą część Bełchatowa.

Transport miejski

Po Bełchatowie można poruszać się autobusami. Linie autobusowe oznaczone są cyframi. Brak komunikacji nocnej. Cena biletu normalnego, jednorazowego to ok. 2,6 – 3,1 zł.

Samochodem po Bełchatowie

W Bełchatowie nie ma strefy płatnego parkowania. Na pl. Narutowicza obowiązuje zakaz ruchu od poniedziałku do piątku w godz. 18 – 24, w soboty w godz. 14 – 24, w niedziele i święta w godz. 8 – 24. Ze względu na dość duży ruch samochodowy  Bełchatowie dość często tworzą się korki. Najbardziej zatłoczona jest ul. Czapliniecka, zwłaszcza przy skrzyżowaniu z drogą krajową nr 8 oraz ul. Pabianicka.

Dworce kolejowe i autobusowe

Dworzec PKS w Bełchatowie znajduje się przy ul. Henryka Sienkiewicza 42. Dworzec posiada sporo połączeń z Łodzią i Piotrkowem Trybunalskim oraz połączenia do kilku najważniejszych miast, głównie w południowej i środkowej części kraju: Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Lublina, Częstochowy, Kłodzka, Radomia, Tomaszowa Mazowieckiego.

Niestety w Bełchatowie brak dworca PKP. Do roku 2000 funkcjonowała stacja Bełchatów Miasto, która obsługiwała połączenia do Piotrkowa Trybunalskiego.

Zabytki i atrakcje

Będąc w Bełchatowie warto zobaczyć XVIII – wieczny dwór Olszewskich, w którym mieści się Muzeum Regionalne. Ciekawe są również kościoły: Narodzenia Najświętszej Marii Panny i gotycki kościół Wszystkich Świętych w Grocholicach. W odległości ok.8 km od Bełchatowa znajduje się Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wawrzkowizna” z kąpieliskiem, stadniną koni, mini zoo, kortami tenisowymi i wypożyczalnią Gokartów.

Wyznaczanie trasy