Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Będzina

Będzin jest miastem położonym w południowej części Polski, w województwie śląskim, nad rzeką Czarna Przemsza, w granicach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), ok. 15 km od Katowic i Dąbrowy Górniczej. Ma ok. 60 tys. mieszkańców. Będzin jest miastem przemysłowym. Do najbardziej znanych zakładów należą Elektrociepłownia Będzin, Elektrownia „Łagisza” i Huta Będzin. Znaczącą rolę odgrywa również turystyka – w Będzinie znajduje się średniowieczny zamek, należący do Szlaku Orlich Gniazd. Będzin jest ważnym węzłem drogowym i kolejowym. Przez miasto przebiega drogi krajowe: nr 94 Wrocław – Kraków i nr 86 Katowice – Warszawa połączona z drogą ekspresową S1. W odległości 23 km od Będzina znajduje się międzynarodowe lotnisko Katowice – Pyrzowice.

Podział administracyjny

Będzin jest podzielony na 8 dzielnic: Grodziec, Gzichów, Ksawera, Łagisza, Małobądz, Warpie. W skład dzielnic wchodzą mniejsze jednostki – osiedla.

Transport miejski

Pop Będzinie można poruszać się autobusami dziennymi zwykłymi i przyspieszonymi, autobusami nocnymi oraz tramwajami. Linie autobusowe i tramwajowe oznaczone są cyframi, linie nocne cyfrą i literą N. Transport publiczny obsługuje KZK GOP. Obowiązuje system strefowo – czasowy. Bilet jednorazowy, normalny w obrębie jednego miasta lub gminy n podróż jedną linią lub przez 15 min z możliwością przesiadki kosztuje 3,2 – 3,8 zł. Więcej informacji na temat taryf, rozkłady i mapki komunikacyjne można znaleźć na stronie: www.kzkgop.com.pl.

Dworce kolejowe i autobusowe

Przez Będzin przechodzą dwie większe linie kolejowe: Warszawa – Katowice i Dąbrowa Górnicza – Brzeziny Śląskie. Dworzec PKP – stacja Będzin Miasto znajduje się przy pl. Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej. Można do niego dotrzeć autobusami dziennymi lub nocnymi. Na stacji zatrzymują się pociągi osobowe i pospieszne w kierunki Warszawy Wschodniej, Katowic, Wrocławia, Kielc, Częstochowy, Zawiercia, Gliwic i Rybnika. W mieście znajduje się również stacja Będzin, na której zatrzymują się tylko pociągi osobowe.

Dworzec PKS znajduje się przy ul. Kościuszki. Można do niego dotrzeć autobusami dziennymi lub nocnymi. Jest to niewielki dworzec z zaledwie kilkoma stanowiskami, na których zatrzymują się autobusy PKS i przewoźnicy prywatni.

Zabytki i atrakcje

Największą atrakcją Będzina jest Zamek Będzin, należący do Szlaku Orlich Gniazd. Innymi wartymi obejrzenia zabytkami są: barokowo – klasycystyczny Pałac Mieroszewskich, Kościół św. Trójcy, Kościół św. Doroty wzniesiony na górze u stóp której bije cudowne źródełko, cementownia Grodziec oraz zabytki żydowskie: kirkut i dwa domy modlitwy. W Zamku i Pałacu Mieroszewskich mieści się Muzeum Zagłębia.

Wyznaczanie trasy