Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Bałkanów

Bałkany to region położony w południowo - wschodniej części Europy, na obszarze Półwyspu Bałkańskiego, w basenie Morza  Śródziemnego i Morza Czarnego. W skład regionu wchodzą następujące państwa: Bułgaria, Grecja, Chorwacja, Serbia, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Albania, Macedonia, Kosowo i europejska część Turcji. Powierzchnia półwyspu to ok. 490 tys. km2, a liczba ludności w przybliżeniu 41 mln. Czasami do państw bałkańskich zalicza się Rumunię i Słowenię, choć Słowenia nie należy do Bałkanów ani z geograficznego, ani z historycznego punktu widzenia, a na Półwyspie Bałkańskim położony jest jedynie fragment Rumunii.

Geografia

Półwysep Bałkański opływają wody mórz Adriatyckiego, Jońskiego, Kreteńskiego, Egejskiego, Marmara i Morza Czarnego. Na obszarze Bałkanów dominują tereny wyżynne i góry: Góry Dynarskie, Rodopy, Góry Północnoalbańskie, Masyw Pindos, Stara Płanina. Najważniejsze rzeki to: Dunaj, Wielka Morawa, Zachodnia Morawa, Południowa Morawa, Sawa, Drina. Tereny nizinne występują na wybrzeżach i w części wschodniej.

Pogoda i klimat

Większa część Bałkanów w strefie klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się długimi, suchymi i gorącymi latami oraz krótkimi, deszczowymi zimami. Północna część półwyspu należy do strefy klimatu umiarkowanego przejściowego. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Na wybrzeżach lata są ciepłe i upalne, w terenach górskich temperatura w lecie to ok. 15 – 20 stopni Celsjusza. Na wybrzeżach zimy są łagodne, z temperaturami dodatnimi, w górach temperatura spada poniżej zera. W wysuniętej najdalej na południe Grecji zimą temperatury są dodatnie, jedynie w górach na zachodzi ekraju mogą występować opady śniegu.

Turystyka

Do najczęściej odwiedzanych krajów bałkańskich należą Grecja, Chorwacja i Bułgaria, ze względu na ciepły klimat i doskonałe warunki do plażowania. Mapa atrakcji turystycznych Bałkanów nie ogranicza się jednak jedynie do tych trzech krajów. Popularna staje się Czarnogóra, coraz większe zainteresowanie budzi Albania. Fascynuje również kultura, historia, zabytki i kuchnia tego regionu. Najbardziej obleganym przez turystów miastem jest Dubrovnik. Do chętnie odwiedzanych miejsc należą parki narodowe, np. Jeziora Piltwickie w Chorwacji. Bałkany można odwiedzać praktycznie przez cały rok. Sezon turystyczny, pozwalający na kąpiele w morzu i plażowanie, trwa od czerwca do końca września.

Sieć dróg

Jeżeli chodzi o stan dróg to jest on różny w poszczególnych krajach. Chorwacja posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg oraz autostrady. Nawierzchnia na głównych drogach jest dobra i podróż nie sprawia większych problemów. Podobna sytuacja jest w Serbii i Bułgarii, gdzie stan dróg głównych jest dobry, a sieć autostrad jest rozbudowywana. Dobrej jakości drogi posiada także Macedonia. W Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie jest mniej autostrad, ale drogi główne są w dobrym stanie. Jeżeli wybieramy się w tereny górskie należy pamiętać o tym, że drogi są tam raczej kręte i wąskie, a nawierzchnia może być gorszej jakości, co spowolni podróż. Albania ma opinię kraju, w którym stan dróg jest bardzo zły. Faktycznie wiele dróg jest kiepskiej jakości i są one niezbyt dobrze oznakowane, ale infrastruktura jest stopniowo unowocześniana i podróż po tym kraju robi się coraz łatwiejsza.

Wyznaczanie trasy