Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Australii i Oceanii

Informacje ogólne i położenie

Australia i Oceania to część świata obejmująca kontynent Australii oraz Oceanię, czyli wyspy leżące na Oceanie Spokojnym. Sama Australia to najmniejszy kontynent świata z powierzchnią poniżej 8 milionów kilometrów kwadratowych. Linia brzegowa wynosi 33,5 tys. km, rozciągłość południkowa – 3150 km, a równoleżnikowa – 4100 km. Otoczona jest przez Ocean Spokojny i Indyjski.

Australijskie państwa

W skład Australii i Oceanii wchodzi 14 państw, z których największe pod względem liczby mieszkańców to: Australia (22 miliony mieszkańców), Papua-Nowa Gwinea (5,9 mln), Nowa Zelandia (4,2 mln) i Fidżi (845 tys.). Pod względem powierzchni największa jest Australia (7,7 mln km kwadratowych), Papua-Nowa Gwinea (463 tys. km kw.) i Nowa Zelandia (270 tys. km kw.)

Australia, jako państwo, nie posiada granic lądowych z żadnym innym krajem. Jest państwem wysoko rozwiniętym, w którym jakość życia określa się jako jedną z najwyższych na świecie.

Transport drogowy

Kontynent australijski posiada sieć dróg kołowych na poziomie 2,5-10 km na 100 km kwadratowych powierzchni. Najwięcej dróg (a także najlepszej jakości) występuje w aglomeracjach miejskich i ich okolicach. Poza nimi często można spotkać trasy bardzo wąskie, a także nieutwardzone. Sieć australijskich dróg to ponad 910 tys. kilometrów. Australia zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem liczby samochodów w przeliczeniu na populację.

Transport lotniczy

To jedna z najbardziej rozwiniętych gałęzi australijskiego transportu. Duże ośrodki miejskie często dzielą spore odległości, więc to najszybszy sposób poruszania się po kraju i kontynencie. Największe porty lotnicze znajdują się w Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth i Adelaide. Największe linie lotnicze to: Qantas, Virgin Australia, Jetstar czy Tiger Airways Australia. Działa także wielu przewoźników lokalnych, takich jak np.: Quantaslink czy Skywest.

Transport kolejowy

Pod względem liczby podróżnych australijskie koleje zajmują odległe miejsce w rankingu środków transportu. Przewozy pasażerskie nie są rozwinięte. Na ich niekorzyść przemawia także fakt, że podróż trwa zazwyczaj bardzo długo, a ceny biletów często przewyższają te na połączenia lotnicze. Po 30 tysiącach kilometrów tras kolejowych poruszają się tacy przewoźnicy jak: Great Southern Railways, CountryLink, V/Line Passenger, Queensland Rail czy TransWA.

Inne środki transportu

Po Australii podróżować można także autobusami, które w rankingu popularności zajmują trzecie miejsce, po transporcie samochodowym i lotniczym. Najważniejsi przewoźnicy to Firefly Express, Greyhound i Murrays. Z kolei największe porty znajdują się w Brisbane, Hobart, Perth i Sidney.

W dużych aglomeracjach działa komunikacja miejska – autobusy, tramwaje i kolej podmiejska.

Wyznaczanie trasy