Mapa Augustowa
Augustów jest miastem położonym w województwie podlaskim, 33 km od Suwałk, niedaleko granic z Litwą, Białorusią i Rosją, tuż obok Puszczy Augustowskiej, w pobliżu jezior Necko, Białe, Rospuda, Augustowskie, Sajenek, Studziennicze, Sajno, Kalejty. Przebiega przez niego Kanał Augustowski – największa atrakcja regionu i pomnik historii. Augustów jest ważnym ośrodkiem turystycznym, pełni również rolę uzdrowiska. Przez Augustów przebiega droga krajowa nr 82 Kudowa Zdrój (granica z Czechami) – Budzisk (granica z Litwą), droga krajowa nr 16 Grudziądz – Ogrodnki (granica z Litwą), droga krajowa nr 61 do Warszawy i droga wojewódzka nr 664 do granicy z Białorusią Lipszczany – Sofijewo.
Podział administracyjny
Augustów dzieli się na osiedla i dzielnice: Rynek Zygmunta Augusta, Os. Przy Lesie, Os. Norwida, Os. Wojska Polskiego, Os. Baraki, Os. Lipowiec, Os. Południe, Os. Wypusty, Os. Śródmieście, Os. Bema, Os. Klonownica, Os. Silikaty, Os. Zarzecze, Os. Glinki, Os. Ślepsk, Os. Konopnickiej, Os. Borki, Os. Westerplatte \ Sucharskiego, Studzieniczna, Sajenek, Wojciech, Przewięź.
Istnieje też podział miasta na 12 części: Borki, Klonownica, Kolonia Augustowska, Lipowiec, Przewięź, Sajenek, Studzieniczna, Swoboda, Wojciech, Wójtowskie Włóki, Wypusty, Zarzecze.
Komunikacja miejska
Po Augustowie można poruszać się autobusami. Funkcjonuje tylko komunikacja dzienna. Bilet jednorazowy, normalny kosztuje 2,6 – 3,2 zł. w autobusach są zainstalowane automaty biletowe.
Dworce kolejowe i autobusowe
W Augustowie funkcjonują dwie stacje kolejowe: Augustów i Augustów Port. Stacja Augustów pełni funkcję dworca głównego i znajduje się przy ul. Dworcowej 1. Odchodzą z niej bezpośrednie pociągi do Suwałk, Białegostoku i Warszawy. Na stacji Augustów Port zatrzymują się pociągi osobowe do Białegostoku i Suwałk.
Dworzec PKS znajduje się przy Rynku Zygmunta Augusta 19. Dostępne są bezpośrednie połączenia do Suwałk, Białegostoku, Warszawy, Wrocławia, Ełku i Węgorzewa.
Zabytki i atrakcje
Największą atrakcją Augustowa jest niewątpliwie Kanał Augustowski. Zachowały się oryginalne, XIX-wieczne śluzy Przewięź i Swoboda oraz śluza Augustowska z pocz. XX w. W Dworku Prądzyńskiego znajduje się muzeum dziejów Kanału. Otaczające Augustów jeziora są wymarzonym miejscem na uprawianie sportów wodnych. Znajduje się tu także wyciąg dla narciarzy wodnych. Atrakcją są również widokowe loty balonem. W śródmieściu zachował się XVI-wieczny układ urbanistyczny, którego centrum jest Rynek Zygmunta Augusta, otoczony eklektycznymi kamieniczkami. Warto zobaczyć Bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa, kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, cmentarz żydowski, cmentarz żołnierzy radzieckich z II wojny światowej i pałacyk dawnego Zarządu Wodnego. W pobliżu znajduje się sanktuarium Matki Boskiej Studzienniczej.