Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Ameryki Południowej

Informacje ogólne i położenie

Ameryka Południowa to kontynent położony na półkuli zachodniej i w większości na półkuli południowej. Otoczona jest od wschodu Oceanem Atlantyckim, a od zachodu – Oceanem Spokojnym. Graniczy poprzez Przesmyk Panamski i Morze Karaibskie z Ameryką Północną. Jej powierzchnia to 17,8 mln kilometrów kwadratowych.

Ludność

Amerykę Południową Zamieszkuje niemal 400 milionów ludzi, co stanowi 5,8% ludności świata. Najwięcej ludzi mieszka w Brazylii – 198 milionów, Kolumbii – 43 mln, Argentynie – 41 mln, Peru – 29 mln i Wenezueli – 27 mln. Największym miastem kontynentu jest Sao Paulo, położone w Brazylii, którego całą aglomerację zamieszkuje ok. 21 milionów ludzi.

Państwa

Na kontynencie południowoamerykańskim funkcjonuje 12 państw: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Gujana, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Surinam, Urugwaj i Wenezuela. Należy dodać także Gujanę Francuską należącą do Francji oraz Falklandy należące do Wielkiej Brytanii.

Transport drogowy

Jednym z najważniejszych środków transportu w Ameryce Południowej jest samochód. Sieć drogowa na całym kontynencie to ok. 1-2,5 km na 100 kilometrów kwadratowych powierzchni, ale jest bardzo nierównomierna. Koncentruje się głównie w najważniejszych metropoliach największych państw kontynentu. Dużą rolę odgrywa Autostrada Panamerykańska, która łączy Amerykę Południową z Północną. W południowej części przebiega przez Kolumbię, Ekwador, Peru, Chile i Argentynę.

Transport lotniczy

Z roku na rok coraz więcej podróżnych wybiera transport lotniczy, także wewnątrz kontynentu. Największy ruch pasażerski odbywa się jednak między Ameryką Południową i Północną. Największe lotniska na kontynencie znajdują się w Sao Paulo, Meksyku, Bogocie, Rio de Janeiro i Brasilii. Linie lotnicze obsługujące największą liczbę pasażerów to: TAM Airlines, LAN Airlines, Avianca, Taca Airlines, Azul Linhas Aereas i Gol.

Transport kolejowy

W Ameryce Południowej transport kolejowy nie jest rozwinięty. Na 100 kilometrów kwadratowych powierzchni przypada średnio mniej niż pół kilometra torów kolejowych. Dotyczy on przede wszystkim przewozu towarów. Ruch pasażerski jest bardzo ograniczony. W Brazylii działają tylko dwa połączenia dalekobieżne oferowane przez przewoźnika Vale, w Wenezueli ruch kolejowy ograniczony jest do transportu podmiejskiego, w Kolumbii czy Paragwaju działają pojedyncze linie o charakterze turystycznym.

Inne środki transportu

Żegluga śródlądowa rozwinięta jest zwłaszcza na Amazonce, w Panamie i Paragwaju. Największe porty morskie znajdują się w Rio de Janeiro i Buenos Aires.

Wyznaczanie trasy