Mapa Ameryki Północnej
Informacje ogólne i położenie
Ameryka Północna to kontynent położony na półkuli północnej i zachodniej. Od zachodu otoczona jest Oceanem Spokojnym, od północy – Oceanem Arktycznym, a od wschodu – Oceanem Atlantyckim. Jej powierzchnia to ponad 24 miliony kilometrów kwadratowych, co stanowi 16% wszystkich lądów świata.
Najbardziej skrajne punkty Ameryki Północnej to: od północy – Półwysep Murchisona, od południa – Punta Mariato, od zachodu – Przylądek Księcia Walii, a od wschodu – Cape St. Charles. Rozciągłość południkowa kontynentu wynosi 7,2 tys. km, a równoleżnikowa 6,8 tys. km. Linia brzegowa to ok. 75,5 tysięcy kilometrów.
Ludność
Amerykę Północną zamieszkuje ponad 542 miliony ludzi, co stanowi 8% ludności świata. Największe państwa kontynentu to: Stany Zjednoczone (309 milionów mieszkańców), Meksyk (107 mln), Kanada (34 mln), Gwatemala (15 mln) i Kuba (13 mln). Dwa ostatnie kraje leżą w Ameryce Środkowej, która należy do Ameryki Północnej.
Transport lotniczy
Najbardziej rozwiniętym krajem Ameryki Północnej pod względem rozwoju transportu są Stany Zjednoczone. Dotyczy to przede wszystkim transportu lotniczego. W kraju znajdują się jedne z największych portów lotniczych świata: Atlanta Hartsfield-Jackson (rocznie obsługuje ok. 90 mln pasażerów, co daje mu pierwsze miejsce na świecie), Chicago O'Hare, Los Angeles, Dallas/Forth Worth i Denver – wszystkie obsługują ponad 50 mln pasażerów rocznie. Znajdują się tu także największe linie lotnicze: American Airlines, Delta Airlines, United Airlines czy US Air.
Transport śródlądowy i morski
Na kontynencie rozwinięta jest żegluga śródlądowa. Szczególnie dotyczy to systemu Wielkich Jezior Amerykańskich, który łączy aglomeracje Stanów Zjednoczonych i Kanady. Dużą rolę odgrywa także transport rzeczny na Missisipi i Missouri.
Największe porty morskie Ameryki Północnej znajdują się w Nowym Jorku, Nowym Orleanie i Houston. Flota morska jest bardzo rozwinięta. Morski ruch pasażerski dotyczy zwłaszcza połączeń między wschodnim i południowym wybrzeżem Stanów Zjednoczonych i Wysp Karaibskich.
Transport kolejowy i drogowy
Szczególnie rozwinięty na kontynencie północnoamerykańskim jest transport drogowy. Na większej części powierzchni sieć dróg kołowych wynosi od 25 do 100 km na 100 km kwadratowych. W samych Stanach Zjednoczonych transport drogowy odpowiada za 96% przewozu ludzi.
Dużą rolę, choć coraz mniejszą z punktu widzenia pasażera, odgrywa transport kolejowy. Gęstość sieci kolejowej w Ameryce Północnej wynosi od 2,5 do 5 kilometrów na 100 km kwadratowych powierzchni, co jest wynikiem słabszym niż np. w Europie, ale znacznie wyższym w porównaniu do większości regionów świata.
Mapy
-
Mapy