Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Trasa Wrocław - Zakopane

Odległość z Wrocławia do Zakopanego wynosi ok. 350 km. Z Wrocławia do Zakopanego można dostać się samochodem, autobusem lub pociągiem. Najtańsza jest podróż autobusem. Podróż pociągiem także jest korzystna cenowo, ale wymaga przesiadki, co wydłuża czas podróży. Zdecydowanie najszybciej trasę Wrocław – Zakopane pokonamy samochodem.

Podróż samochodem

Najszybsza trasa z Wrocławia do Zakopanego prowadzi autostradą A4 przez Katowice i Kraków, a następnie drogami krajowymi przez Myślenice i Nowy Targ. Długość tej trasy to ok. 369 km, czas dojazdu ok. 4 godzin. Ponieważ tras prowadzi przez „zakopiankę” w okresach wzmożonego ruchu (wakacje, ferie, święta) trzeba się liczyć z korkami i wydłużonym czasem dojazdu. Jeżeli chcemy ominąć płatną autostradę możemy wybrać trasę prowadzącą równolegle przez Brzeg, Opole, Gliwice, Katowice, Krzeszowice, Kraków, Myślenice i Nowy Targ. Długość tej trasy to ok. 371 km, czas przejazdu ok. 5,5 godziny. Jeżeli chcemy ominąć Kraków możemy zdecydować się na wariant przez Opole, Brzeg, Gliwice, Bielsko – Białą i Żywiec. Długość tej trasy to ok. 371 km, czas przejazdu ok. 5 – 6 godzin.

Podróż autobusem

Tanie, bezpośrednie połączenia pomiędzy Wrocławiem a Zakopanym oferuje firma Polski Bus. Podróż trwa ok. 6,5 godziny. Można także pojechać z przesiadką przez Kraków. Zarówno na trasie Wrocław – Kraków, jak i z Krakowa do Zakopanego kursują autobusy PKS, Polski Bus i inne firmy prywatne.

Podróż pociągiem

Nie ma bezpośrednich połączeń pomiędzy Wrocławiem z Zakopanym. Podróż odbywa się z przesiadką w Krakowie. Połączeń jest mniej, niż połączeń autobusowych. Minusem jest również długi czas przejazdu – ok. 10 godzin lub dłużej. Polusem jest cena biletu, dużo niższa niż koszt paliwa.

Pokaż całą trasę
Rozwiń

Informacje dodatkowe:

  • 1) Podane miejsca mogą być zarówno miastami czy miejscowościami ale również państwami czy ulicami. Jeśli system nie jest w stanie rozpoznać miejsca należy opisać je używając dodatkowych danych np. dodając nazwę województwa albo podając pełną nazwę ulicy wraz z numerem. W każdym przypadku należy zawsze podać opis zaczynając od najbardziej szczegółowej części adresu (np. ulicy) a kończąc na najbardziej ogólnej (np. kraj).
    Przykładowo:
    - planując trasę do Bukowiny Tatrzańskiej należy wpisać pełną nazwę tej miejscowości. Miejsce "Bukowina" nie zostanie rozpoznane gdyż w Polsce jest kilka wsi o tej nazwie
    - podobnie planując trasę przez aleję Powstańców Warszawy należy wpisać pełną nazwę tej ulicy czyli "Al. Powstańców Warszawy, Warszawa" tak aby system nie miał problemów umiejscowieniem jej na mapie

  • 2) Pole wyboru Typ wyszukiwania pozwala zdefiniować czy system ma odszukać trasę o najkrótszej długości czy też trasę, którą pokona się najszybciej. W większości sytuacji obie wyznaczone trasy będą się pokrywać.

  • 3) Wyszukiwana trasa może dotyczyć Polski albo dowolnych miejsc w Europie czy świecie.

  • 4) Ideą serwisu trasa.info jest rozwiązanie tzw. problemu komiwojażera czyli problemu przed jakim stoją wędrowni sprzedawcy, którzy mając odwiedzić wszystkie podane miejsca w danymi rejonie muszą tak dobrać kolejność ich odwiedzania aby pokonać jak najkrótszą trasę.

  • 5) Wyszukiwanie najkrótszej i najszybszej trasy odbywa się przy pomocy systemu Google maps oraz tzw. algorytmu zachłannego gdyż system sprawdza wszystkie możliwe kombinacje tras szukając optymalnej pod względem odległości i czasu przejazdu. Mapa systemu Google maps obejmuję swoim zasięgiem cały świat i jest ciągle rozwijana.

  • 6) Pole Szukaj na mapie w prawym górnym rogu mapy może służyć do lokalizacji pojedynczych miejsc (ulic, miast, państw). Wystarczy wpisać nazwę danego miejsca i nacisnąć przycisk Szukaj

  • 7) Dane prezentowane przez system trasa.info udostępniane są na zasadzie tak-jak-jest (AS IS) bez udzielania jakichkolwiek gwarancji czy zapewnień. Rzeczywiste warunki na wyznaczonej trasie mogą różnić się od tych przedstawianych w wyniku robót drogowych, warunków pogodowych, korków lub innych zdarzeń.