Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Trasa Wrocław - Częstochowa

Odległość pomiędzy Wrocławiem a Częstochową wynosi ok. 200 km. Trasę pomiędzy tymi miastami możemy pokonać samochodem, autobusem lub pociągiem. Zdecydowanie najszybszy jest samochód. Dobrą alternatywą dla samochodu jest autobus ze względu na niską cenę. Podróż pociągiem najczęściej wymaga przesiadki w Katowicach lub Gliwicach.

Podróż samochodem

Jadąc z Wrocławia do Częstochowy mamy do wyboru kilka tras. Można pojechać autostradą A4 przez do węzła w Olszowej, a następnie przez Strzelce Opolskie i Lubliniec do Częstochowy. Można także zjechać z autostrady koło Opola, na węźle Prądy, a następnie skierować się w stronę Opola i drogą krajową nr 46 do Częstochowy. Obie te trasy mają podobną długość – 190 i 210 km i podobny czas przejazdu – ok. 2,5 – 3 godziny. Autostrada A4 jest płatna. Jeżeli chcemy ominąć drogę płatną możemy pojechać równolegle przez Brzeg i Oławę lub wybrać trasę od północy przez Oleśnicę, Kępno, Krzepice i Kłobuck. Długość tej trasy to ok. 194 km, czas przejazdu ok. 3 godzin.

Podróż autobusem

Istnieje dość duży wybór bezpośrednich połączeń z Wrocławia do Częstochowy. Podróż trwa ok. 3,5 – 4 godziny. Możliwy jest także przejazd z przesiadką w Katowicach. Na trasach Wrocław – Katowice i Katowice Częstochowa kursuje PKS i Polski Bus.

Podróż pociągiem

Podróż pociągiem bezpośrednim z Wrocławia do Częstochowy trwa ok. 4,5 godziny. Połączeń bezpośrednich jest dużo mniej, niż autobusowych. Konieczna jest zatem przesiadka w Katowicach, ewentualnie w Gliwicach.

Pokaż całą trasę
Rozwiń

Informacje dodatkowe:

 • 1) Podane miejsca mogą być zarówno miastami czy miejscowościami ale również państwami czy ulicami. Jeśli system nie jest w stanie rozpoznać miejsca należy opisać je używając dodatkowych danych np. dodając nazwę województwa albo podając pełną nazwę ulicy wraz z numerem. W każdym przypadku należy zawsze podać opis zaczynając od najbardziej szczegółowej części adresu (np. ulicy) a kończąc na najbardziej ogólnej (np. kraj).
  Przykładowo:
  - planując trasę do Bukowiny Tatrzańskiej należy wpisać pełną nazwę tej miejscowości. Miejsce "Bukowina" nie zostanie rozpoznane gdyż w Polsce jest kilka wsi o tej nazwie
  - podobnie planując trasę przez aleję Powstańców Warszawy należy wpisać pełną nazwę tej ulicy czyli "Al. Powstańców Warszawy, Warszawa" tak aby system nie miał problemów umiejscowieniem jej na mapie

 • 2) Pole wyboru Typ wyszukiwania pozwala zdefiniować czy system ma odszukać trasę o najkrótszej długości czy też trasę, którą pokona się najszybciej. W większości sytuacji obie wyznaczone trasy będą się pokrywać.

 • 3) Wyszukiwana trasa może dotyczyć Polski albo dowolnych miejsc w Europie czy świecie.

 • 4) Ideą serwisu trasa.info jest rozwiązanie tzw. problemu komiwojażera czyli problemu przed jakim stoją wędrowni sprzedawcy, którzy mając odwiedzić wszystkie podane miejsca w danymi rejonie muszą tak dobrać kolejność ich odwiedzania aby pokonać jak najkrótszą trasę.

 • 5) Wyszukiwanie najkrótszej i najszybszej trasy odbywa się przy pomocy systemu Google maps oraz tzw. algorytmu zachłannego gdyż system sprawdza wszystkie możliwe kombinacje tras szukając optymalnej pod względem odległości i czasu przejazdu. Mapa systemu Google maps obejmuję swoim zasięgiem cały świat i jest ciągle rozwijana.

 • 6) Pole Szukaj na mapie w prawym górnym rogu mapy może służyć do lokalizacji pojedynczych miejsc (ulic, miast, państw). Wystarczy wpisać nazwę danego miejsca i nacisnąć przycisk Szukaj

 • 7) Dane prezentowane przez system trasa.info udostępniane są na zasadzie tak-jak-jest (AS IS) bez udzielania jakichkolwiek gwarancji czy zapewnień. Rzeczywiste warunki na wyznaczonej trasie mogą różnić się od tych przedstawianych w wyniku robót drogowych, warunków pogodowych, korków lub innych zdarzeń.