Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Frankfurcie nad Menem

Podstawowe informacje
Frankfurt nad Menem to jedno z najważniejszych miast Hesji, niemieckiego landu w zachodniej części RFN. Jak sama nazwa wskazuje, metropolia posiada malownicze położenie – nad rzeką Men, u podnóży gór Taunus.

Miasto zamieszkuje 697 509 ludzi. Jest to bardzo istotne centrum finansowe i gospodarcze, nie tylko Niemiec, ale również całej Europy. We Frankfurcie nad Menem mieści się bowiem Europejski Bank Centralny, główne siedziby Deutsche Bank i Dresdner Bank. Co więcej, miasto to jest ważnym ośrodkiem naukowym i kulturalnym. Należy do głównych światowych organizatorów targów książki, targów konsumpcyjnych, technicznych czy motoryzacyjnych.

Historia miasta
Dzieje Frankfurtu sięgają końca VIII wieku. Metropolia szybko zyskiwała na znaczeniu i osiągnęła status siedziby królów Franków Wschodnich, a następnie wolnego miasta Rzeszy (XIII wiek). Co więcej, od połowy XVI stulecia do 1792 roku Frankfurt był miejscem, w którym odbywały się wybory niemieckich cesarzy. Status ten zatwierdzała Złota Bulla Karola IV z 1356 roku. W czasie wojny trzydziestoletniej miasto uległo zniszczeniu, jednak już pod koniec XVII wieku weszło w nową fazę rozwoju. W 1836 roku Frankfurt ogłoszono członkiem Niemieckiego Związku Celnego.

Ważną datą w historii miasta był rok 1848, kiedy to odbyły się tu obrady pierwszego niemieckiego demokratycznego parlamentu. W 1866 roku Frankfurt został częścią Prus. W czasie II wojny światowej miasto uległo poważnym zniszczeniom na skutek bombardowań alianckich. Po zakończeniu II wojny światowej metropolia znalazła się w obrębie Hesji.

Obecnie we Frankfurcie nad Menem odbywają się najsłynniejsze w Europie Targi Książki. Wydarzenie to posiada długą tradycję – święto książki organizowano tu bowiem cyklicznie od XVI do XVII stulecia, a następnie przywrócono je w 1949 roku.

Atrakcje turystyczne
Zabytkowa architektura Frankfurtu w większości uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej. Do dziś zachował się natomiast Rynek Römerberg, Ratusz oraz świątynie, np. gotycki kościół świętego Bartłomieja czy kościół świętego Justyna. Do zabytków zalicza się również dziewiętnastowieczny Dworzec Główny.

Współczesne oblicze Frankfurtu nad Menem tworzą głównie ogromne drapacze chmur, jak Commerzbank Tower i Messeturm, których wysokość przekracza 150 metrów. Turystów najczęściej przyciągają natomiast branżowe targi oraz Festiwal Muzeów.
 

Popularne miasta: