Praca i zarobki w Danii
Formalności
W celu podjęcia pracy na terenie Danii nie jest konieczne posiadanie zezwolenia na pracę. Osoby poszukujące zatrudnienia mogą przebywać w kraju do 6 miesięcy bez konieczności rejestracji. Po tym okresie należy jednak uzyskać adres zameldowania. Na jego podstawie można dostać numer identyfikacji podatkowej CPR, o który trzeba wystąpić do gminnego biura obsługi obywateli (Borgerservice). Posiadanie karty podatkowej uprawnia natomiast do uzyskania karty ubezpieczenia zdrowotnego.
Gdzie szukać pracy?
Do wykonywania prostych prac, które nie wymagają wysokich kwalifikacji, wystarczy znajomość języka angielskiego. Poszukiwani są pracownicy branż usługowych takich, jak handel, transport, gastronomia, budownictwo. Ponadto rynek pracy jest otwarty na specjalistów IT, inżynierów, pielęgniarki i lekarzy.
Zarobki
W Danii nie ma ustalonej płacy minimalnej, a zasady wynagradzania pracowników określają miedzy sobą związki zawodowe i związki pracodawców. Średnie wynagrodzenie kształtuje się na poziomie 20 tysięcy koron. Osoba na stanowisku sprzątaczki może liczyć na około 15 tysięcy koron miesięcznie (czyli 7500 zł). Kierowca zarabia najczęściej 30 – 40 tysięcy koron,
Przydatne adresy i instytucje
Ważnym źródłem wiedzy na temat ofert na duńskim rynku pracy jest Internet. Strony takie jak: www.jobnet.dk czy www.workindenmark.dk należą do Publicznych Służb Zatrudnienia i można na nich znaleźć aktualne informacje w tej tematyce.
Warto wiedzieć, że istnieje specjalna infolinia dla Polaków poszukujących zajęcia w Danii: +45 7222 3399. Co więcej, dla osób zainteresowanych pracą sezonową powstała specjalna strona www.seasonalwork.dk.
Organem rządowym zajmującym się problematyką zatrudnienia jest Duńska Agencja ds. Rynku Pracy. Na jej stronie internetowej zamieszczane są informacje dla obcokrajowców poszukujących zatrudnienia oraz oferty – www.workindenmark.dk. Ponadto jak w wypadku poszukiwania pracy w każdym kraju europejskim warto odwiedzić stronę EURES dotyczącą pracy w Danii: www.eures.dk.
Co więcej, w duńskich miastach znajdują się specjalne miejsca z wywieszonymi ofertami pracy – tak zwane Job-shops oraz Job-boxes, czyli stanowiska komputerowe w bibliotekach, urzędach, na pocztach, gdzie można przeglądać najnowsze ogłoszenia.
Największym portalem pracy jest jobzonen.dk. Inne przydatne adresy to natomiast: studiejobs.dk, www.dk-jobs.dk, www.job-guide.dk, www.copcap.com.