Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Danię

Dzięki dobrze rozwiniętej sieci dróg i autostrad oraz znakomitej jakości nawierzchni podróż przez Danię jest szybka i komfortowa. Duńczycy są raczej spokojnymi kierowcami, przestrzegającymi przepisów.

Niezbędne dokumenty

W Danii samochód mogą prowadzić osoby, które ukończyły 18 lat. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, ale warto je mieć – jest konieczne kiedy chcemy wypożyczyć samochód. Pojazd musi posiadać ważne OC. Zielona karta nie jest wymagana. Samochód musi mieć tablice rejestracyjne i znak państwowy.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Samochody poruszające się po Danii muszą obowiązkowo posiadać pasy bezpieczeństwa i trójkąt ostrzegawczy. Używanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe zarówno dla siedzących  z przodu, jak i z tyłu. Minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm. Pojazd ciągnący przyczepę powinien mieć 2 zewnętrzne lusterka wsteczne. Świateł mijania powinno się używać przez całą dobę.

Wyposażenie zalecane

Zaleca się posiadanie apteczki, gaśnicy, kamizelki odblaskowej i zabezpieczeń antywłamaniowych. Opony zimowe powinny być założone na wszystkich kołach, ale nie ma dokładnych przepisów co do okresu ich używania.

Przewóz dzieci

Dzieci poniżej 3 lat należy przewozić w foteliku. Dzieci powyżej 3 lat i mające powyżej 1,35 m wzrostu powinny jeździć na specjalnym podwyższeniu. Nie wolno przewozić dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu w samochodach wyposażonych w  poduszkę powietrzną dla pasażera.

Popularne miasta: