Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dania - kultura i religia

Dania to kraj, który słynie z największego na świecie odsetka ludzi uznających się za szczęśliwych. Aż 90% społeczeństwa twierdzi, że jest zadowolona ze swojego życia. Dania to państwo o wielowiekowej tradycji, sięgającej czasów Wikingów. Duńczycy są niezwykle dumni z wielkiej historii swojej nacji, a flaga narodowa jest tu symbolem niemal religijnym. Widuje się ją w ogródkach, a także umieszcza na urodzinowych tortach.

Oprócz wspaniałych zabytków – zamków, pałaców czy innych budowli w Danii można zwiedzać setki interesujących muzeów i galerii sztuki. Co więcej, kraj ten słynie z wielości atrakcji dla rodzin z dziećmi, znajduje się tu bowiem mnóstwo parków rozrywki, jak np. Legoland.

Niewątpliwie największą narodową dumą Duńczyków jest Hans Christian Andersen, wielki bajkopisarz, którego dom można zwiedzać w Odense, na Wyspie Fionia. Ponadto kraj ten może się poszczycić ambitną kinematografią. Najbardziej oryginalnym duńskim reżyserem jest Lars von Trier, twórca takich filmów, jak „Antychryst” czy „Przełamując fale”.

Jeśli chodzi o święta, w Danii szczególnie celebruje się Boże Narodzenie. Ponadto obchodzony jest tu tak zwany Wieczór Środka Lata (Wieczór Świętojański) oraz Fastelavn, czyli Poniedziałek Wielkanocny. Wówczas dzieci w kolorowych przebraniach odwiedzają okoliczne domy, otrzymując w zamian słodycze i pieniądze.

Duńczycy prowadzą aktywny tryb życia – uprawiają dużo sportu, spacerują, jeżdżą na rowerze, pływają.

Religia
Religią panującą w Danii jest luteranizm – Kościół Danii. Co ciekawe, w tym kraju wyznanie religijne zostało wpisane do konstytucji państwowej, a na straży interesów kościoła czuwa minister do spraw religii. Pomimo tego Duńczycy nie przejawiają szczególnej religijności – rzadko uczestniczą w publicznych nabożeństwach.

Ponadto blisko 4% społeczeństwa praktykuje islam, pozostałe wyznania to natomiast: katolicyzm, zielonoświątkowcy, judaizm, inne religie protestanckie.

Popularne miasta: