Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dania - zabytki, atrakcje i wycieczki

Zabytki
Jedne z najbardziej interesujących duńskich zabytków znajdują się w Kopenhadze, stolicy kraju. Z pewnością warto odwiedzić tu Zamek Królewski Christiansborg, nazwany tak od imienienia króla Christiana VI, który w XVIII wieku na miejscu istniejącej wcześniej twierdzy wzniósł siedzibę królewską, w późniejszym czasie jeszcze dwukrotnie przebudowywaną. Zamek służył kolejnym władcom do końca XVIII wieku, kiedy to uległ zniszczeniom podczas wielkiego pożaru. Potem rezydencją królewską stał się Pałac Amalienborg. Obecnie w zamku Christiansborg mieści się siedziba duńskiego parlamentu.

Do ważniejszych kopenhaskich obiektów zabytkowych należy również luterańska Katedra Marii Panny, wzniesiona w XIII wieku czy gotycko-renesansowy Kościół świętego Ducha. Nie sposób również pominąć malowniczej hanzeatyckiej dzielnicy Nyhavn, w której pod numerem 67 mieszkał Hans Christian Andersen.

Najważniejszym zabytkiem Jutlandii jest z kolei średniowieczny zamek Spøttrup Slot, najstarsza duńska budowla tego typu. We wschodniej części wyspy, w Arhus mieści się natomiast znany skansen Den Gamble By z ekspozycją duńskiego budownictwa od renesansu do lat 30. XX wieku.

Na Fionii obowiązkowym punktem zwiedzania jest wizyta w Odense, rodzinnym mieście Andersena. Ponadto znaną zabytkową budowlę stanowi renesansowy zamek Egeskov w Kvaerndrup, wzniesiony na drewnianych palach.

Atrakcje turystyczne
Do duńskich atrakcji turystycznych należą liczne muzea, w Kopenhadze można odwiedzić na przykład Muzeum Thorvaldsena (znanego rzeźbiarza), Muzeum Narodowe, Muzeum Rekordów Guinnessa czy Muzeum Filmu.

Dobrą zabawę zapewniają również liczne parki rozrywki – Legoland w Billund na Jutlandii, Djurs Sommerland (park wodny) na półwyspie Djursland czy BonBon Land w pobliżu Holme Olstrup.

Ciekawe miejsca
Do interesujących miejsc w Danii należy na przykład kopenhaskie obserwatorium astronomiczne, które mieści się w budynku zwanym Rundetarn – „Okrągła Wieża”. W stolicy znajdują się również słynne Ogrody Tivoli z kilkudziesięcioma restauracjami, kawiarniami, wesołym miasteczkiem i salą koncertową.

W północnej części Jutlandii warto z kolei odwiedzić Nordsocentret, jedno z największych w Europie oceanariów. Na zachodzie wyspy mieści się zaś największa na świecie kopalnia kredy – Monsted Kalkgruber.

Miłośnicy natury z pewnością nie pominą tak fascynującego miejsca, jak Safari Park Knuthenborg na wyspie Lolland. Jest on własnością arystokratycznego rodu Knuth i stanowi największy krajobrazowy park w Europie północnej. Można tu z bliska zobaczyć ponad 1000 gatunków zwierząt, sprowadzonych nawet z odległej Kenii.

Wycieczki i wczasy
Z Polski do Danii można się najszybciej dostać drogą lotniczą. Linie lotnicze Ryanair oferują rejsy w cenie około 240 zł, WizzAir z kolei nawet od 80 zł. Średnia cena noclegu w hostelu w Kopenhadze to nieco ponad 100 zł. Jeśli chodzi o hotele – zazwyczaj w granicach 300 zł. Można również skorzystać z pobytu na kempingu. Trzy najlepsze duńskie kempingi to: Bosore Feriepark (Fionia), Feriepark Hvidbjegr (Jutlandia) i Bojden Feriepark (Fionia). Wszystkie są wyposażone w liczne restauracje, tereny rekreacyjne (np. pola golfowe, plaże, kąpieliska). Wynajęcie domku z 6 łóżkami, toaletą, lodówką i telewizorem na tydzień to koszt od 4300 do 7200 duńskich koron.

Zorganizowane wycieczki do Legolandu i Hansa Park – na 5 dni wahają się w cenie od 1200 – 1700 zł. Dwudniową wycieczkę objazdową do Kopenhagi można znaleźć już w cenie 300 zł.

Popularne miasta: