Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dania - regiony turystyczne, podział administracyjny

Podział administracyjny Danii
Pod względem administracyjnym Królestwo Danii dzieli się na pięć regionów, a te z kolei na 98 gmin. Wyróżnia się tu następujące regiony: Jutlandia Północna ze stolicą w Aalborgu, Jutlandia Środkowa (stolica: Viborg), Dania Południowa (stolica Vejle), Zelandia (stolica: Sorø) oraz Region Stołeczny (stolica: Hillerød).

Regiony turystyczne
Na obszarze Danii można wyodrębnić sześć regionów turystycznych. Są to: Zelandia, Jutlandia, Lolland i Falster, Fionia i Langeland, Wyspa Bornholm oraz Wyspy Owcze.

Zelandia
Na Zelandii usytuowana jest stolica Danii – Kopenhaga, malownicza metropolia połączona ze szwedzkim Malmö rozbudowanym systemem mostowo-tunelowym. W mieście warto odwiedzić Ogrody Tivoli, Okrągłą Wieżę czy Muzeum Rekordów Guinnessa. W północnej części wyspy można z kolei zobaczyć choćby zamek Hamleta - Kronborg.

Jutlandia
Jutlandia, największa część terytorium Danii zachwyca wspaniałym i różnorodnym krajobrazem. Na północy – wydmy i wrzosowiska, na zachodzie plaże, na wschodzie pagórki i jeziora, na południu zaś fiordy. Oprócz widoków wspaniałej natury, np. pojezierza, zwanego „duńską Szwajcarią” turyści mogą liczyć na inne atrakcje, jak np. jedno z największych w Europie oceanariów – Nordsøcentret czy Legoland w miejscowości Billund.

Lolland i Falster
Ten region turystyczny może poszczycić się najczystszymi wodami w Europie. Posiada on charakterystyczny krajobraz, na który składają się pola zieleni i białe kredowe skały oraz  morze. Do ważniejszych atrakcji należą park krajobrazowy Knuthenborg czy BonBon-Land (park rozrywki).

Fionia i Langenland
Region ten urzeka turystów malowniczymi lasami i wzgórzami. To tutaj, w miejscowości Odense mieści się dom Hansa Christiana Andersena. Ponadto można zwiedzić renesansowy zamek Egeskov w Kvaerndrup czy Muzeum Statków w Butelkach w Ærøskøbing.

Wyspa Bornholm
Wyspa Bornholm zyskała miano „Majorki Północy”. Atrakcję turystyczną regionu stanowią bowiem malownicze klify Helligdomsklipperne, ale także ruiny zamku Hammershus czy muzeum historii wyspy oraz jej fauny i flory.

Wyspy Owcze
Wyspy Owcze to terytorium zależne Danii - archipelag 18 wysp położony na Morzu Norweskim, między Wielką Brytanią, Islandią i Norwegią. Ciekawostką jest fakt, że zamieszkuje tu dwa razy więcej owiec niż ludzi. Wyspy posiadają malowniczy krajobraz, czyli ogromne klify, jeziora i doliny fiordowe.

Popularne miasta: