Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia duńska

Kuchnia duńska w dużej mierze przypomina charakterem polską tradycję kulturalną. Jada się tu bowiem dużo mięsa, ziemniaków i gotowanych warzyw. Ponadto na stołach w sporych ilościach pojawiają się również ryby – Dania to bowiem kraj położony pomiędzy dwoma morzami. Wszystkie potrawy muszą posiadać wyrazisty smak i aromat. Używa się tu sporo masła, cebuli i bekonu. Posiłki są dość ciężkie i obfite.

Główne potrawy
Tradycyjne duńskie potrawy to przede wszystkim rozmaicie przyrządzane mięsa. Jada się tu szczególnie dużo wieprzowiny, ale też wołowiny i drobiu. Ulubionym daniem Duńczyków jest schab pieczony ze skórką, podawany z ziemniakami i gotowanymi warzywami.

Ponadto rodzimym przysmakiem są warzywa w zalewie octowej. Innymi potrawami są: karbonade – kotlet z mięsa mielonego czy grochówka na boczku, z białą kiełbasą. Kolejne tradycyjne dania to: biksemad – smażone ziemniaki, cebula i mięso, frikadelle – kotlet mielony

Z ryb na duńskim stole często pojawiają się dorsze i śledzie, głównie w zalewie octowej. Rodzimym przysmakiem jest również wędzony ser pochodzący z Fionii.

Frokost
Zgodnie z lokalnym zwyczajem przed południem spożywa się posiłek zwany „frokost”. Jest to rodzaj drugiego śniadania lub lunchu, na który zwykle jada się smorrebrod – kanapkę złożoną z ciemnego pieczywa z dodatkiem ryb, np. śledzia albo wędliny oraz sosów np. majonezowego. Główny posiłek spożywa się natomiast około 18.

Napoje
Z napojów w Danii królują mleko i soki, rzadziej zaś kawa. Klasycznym trunkiem alkoholowym jest piwo.

Popularne miasta: