Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Danii

Podstawowe informacje
Dania jest najmniejszym z państw skandynawskich (o powierzchni 43 094 km².), położonym w Europie Północnej. Kraj ten leży na Półwyspie Jultlandzkim, a także zajmuje ponad 400 wysp, z których największe to Zelandia, Fionia, Lolland, Bornholm, Falster, Morsø, Als, Langeland, Møn i Rømø. Ponadto do terytorium Królestwa Danii należy również Grenlandia i Wyspy Owcze.

Obszar kraju sytuuje się między dwoma morzami: Bałtyckim i Północnym. Południowym sąsiadem Danii są Niemcy, natomiast przez cieśninę Sund państwo graniczy ze Szwecją. Ukształtowanie terenu państwa jest w większości nizinne. Najwyższym punkt stanowi wzgórze Yding Skovhøj (172,54 m n.p.m).

Dania pod względem ustroju politycznego jest monarchią konstytucyjną, obecnie panuje królowa Małgorzata II z dynastii Glücksburgów. Sama nazwa państwa oznacza tyle, co „graniczny las Duńczyków”.

Ludność
Danię zamieszkuje ponad 5,5 miliona ludzi. Jest to kraj jednolity etnicznie – ponad 90% populacji stanowią Duńczycy. Inne nacje zamieszkujące ten kraj to natomiast: Turcy, Serbowie, Arabowie, Niemcy, Holendrzy czy Szwedzi.

Największe miasta
Stolicą Królestwa Danii jest Kopenhaga, miasto położone na jednej z największych wysp Morza Bałtyckiego, Zelandii. Metropolię zamieszkuje ponad 500 tysięcy ludzi. Inne duże duńskie miasta to: Aarhus, Odense, Aalborg, Frederiksberg, Esbjerg oraz Charlottenlund.

Transport
Dania może pochwalić się jedną z najlepszych sieci dróg na świecie. Autostrady i drogi nie tylko pozwalają dotrzeć w niemal wszystkie zakątki kraju, ale także zapewniają wysoki komfort jazdy. Dzięki temu można tu swobodnie podróżować samochodem, autokarem czy nawet rowerem.

Komunikacja pomiędzy poszczególnymi wyspami została rozwiązana przez połączenia promowe oraz mosty. Za przejazd mostem z Zelandii na Fionię nad cieśniną Wielki Bełt trzeba jednak zapłacić.

Jeśli chodzi o kolej, cały kraj posiada bardzo liczne linie połączeń. Dłuższe odcinki można pokonywać, korzystając z pociągów InterCity oraz szybkich pociągów Lyntog.

Główne porty lotnicze Danii zlokalizowane są w Kopenhadze (Kastrup), Aalborgu, Aarhus, Billund, Ronne Bornholm, Esbjerg, Karup, Sønderborgu. Połączenia krajowe i międzynarodowe obsługują głównie Skandynawskie Linie Lotnicze SAS.

W obrębie miast można poruszać się autobusami, metrem lub kolejką miejską. Bilet kosztuje około kilkanaście DKK. Jeśli jednak chodzi o taksówki, warto pamiętać, że są one niezwykle drogie.

Jak się dostać z Polski?
Z Polski do Danii można dostać się drogą lotniczą, lądową lub morską. Jeśli chodzi o pierwszą możliwość, bezpośrednie loty z Polski obsługują linie: SAS, LOT, Norwegian, Eurolot i Ryanair. Połączenia dostępne są z większości polskich miast: Warszawy, Krakowa, Łodzi, Gdańska, Katowic, Poznania i Wrocławia. Najtańsze loty oferuje Ryanair. Średnia cena lotu to od około 240 do 500 zł. W zależności od miasta i linii może to być jednak nawet ponad 1000 zł.

Do Danii można dojechać autokarem. Główni przewoźnicy kursujący na tej trasie to: Sindbad, Interbus, Becker Reisen, Agat, Baltic Bus. Linie te oferują transport do największych duńskich miast. Cena biletu to około 430 zł.

Codziennie ze Świnoujścia kursuje do Danii prom Polferries. Podróż odbywa się przez port w Ystad. Ze Szwecji do Kopenhagi trzeba przejechać przez most Oresund – samochodem lub autokarem. Ceny biletów na prom zaczynają się od około 270 zł. Podróż trwa około 7 – 9 godzin.

Turystyka
Dania to kraj z wielowiekową tradycją, który w przeszłości był kolonialną potęgą. Obecnie ślady historii tego państwa można obserwować we wspaniałych zabytkach największych miast, zwłaszcza wyspy Zelandii, a w szczególności stolicy Kopenhagi. Można tu zobaczyć choćby królewski Pałac Amalienborg, przed którym w południe następuje uroczysta zmiana warty gwardii Jej Królewskiej Mości. Ponadto nie sposób pominąć: kościoła Fryderyka, Ratusza, wieży Rundetarn czy malowniczych ogrodów Tivoli. Swoistym symbolem Kopenhagi jest również rzeźba z brązu autorstwa Edwarda Eriksena – Mała Syrenka.

Najwspanialsze oblicze duńskiej przyrody to z pewnością wyspa Bornholm – połączenie rozległych, piaszczystych plaż, skalistych klifów i lasów, a to wszystko w scenerii małych rybackich wiosek. Na wyspie Fionia z pewnością obowiązkowo trzeba odwiedzić dom Hansa Christiana Andersena, w Odense.

Najwięcej atrakcji turystycznych Dania ma jednak do zaoferowania rodzinom z dziećmi – jest to raj familijnej rozrywki. W Billund można spędzić czas w Legolandzie. W Kopenhadze warto odwiedzić parki rozrywki Tivoli i Bakken. W Holme-Olstrup działa BonBon-Land, Lalandia na wyspie Lolland to z kolei olbrzymi akwapark, niedaleko znajduje się Park Safari. Z kolei na Jutlandii można odwiedzić Ribe VikingeCenter – wioskę wikingów.

Popularne miasta: