Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Grecji

Do poruszania się greckimi drogami uprawnieni są kierowcy, którzy ukończyli 18 lat oraz posiadają prawo jazdy odpowiedniej kategorii. W przypadku kategorii B kierowca może poruszać się pojazdem lub zespołem pojazdów o masie łącznej do 3,5 tony (wliczając przyczepę do 750 kg). Należy posiadać przy sobie dowód rejestracyjny samochodu oraz ważne ubezpieczenie OC. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane.

Pasażerowie zobowiązani są do korzystania z pasów bezpieczeństwa na przednich i tylnych siedzeniach pojazdu, o ile takowe zostały zainstalowane. Przewożenie dzieci do 3 roku życia możliwe jest wyłącznie w odpowiednich rozmiarów foteliku. Dzieci powyżej 135 cm wzrostu mogą być zabezpieczone jedynie pasami bezpieczeństwa dopasowanymi do ich rozmiarów. Na przednim siedzeniu nie może podróżować dziecko, które ma poniżej 150 cm wzrostu.

W pojeździe należy obowiązkowo przewozić trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i gaśnicę. Zalecana jest także kamizelka odblaskowa i stosowanie jej przy wysiadaniu z samochodu poza terenem zabudowanym. Włączone światła mijania w ciągu dnia nie są obowiązkowe. Należy ich używać przede wszystkim przy złych warunkach atmosferycznych, które ograniczają widoczność oraz w nocy.

W Grecji obowiązują następujące ograniczenia prędkości: do 50 km/h w terenie zabudowanym, do 90 km/h poza terenem zabudowanym oraz 130 km/h na autostradach. Wartości te mogą być jednak inne w zależności od stanu drogi lub jej położenia – należy więc uważnie obserwować znaki.

Dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie kierowcy wynosi 0,5 promila. Wartość ta nie dotyczy jednak początkujących kierowców, którzy posiadają prawo jazdy przez okres krótszy, niż 2 lata. W ich przypadku limit alkoholu to 0,2 promila.

Mandaty obowiązujące w Grecji: za przekroczenie prędkości grozi grzywna do równowartości 600 zł, za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa – do 350 zł, za przejazd na czerwonym świetle – do 700 zł, a za jazdę pod wpływem alkoholu (poza innymi konsekwencjami prawnymi) – do 2500 zł.

Popularne miasta: