Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Grecji

Podstawowe informacje
Grecja, uznawana za kolebkę kultury europejskiej, jest państwem położonym na Półwyspie Bałkańskim, w południowo-wschodniej części Europy. Kraj opływają wody Morza Jońskiego, Śródziemnego, Egejskiego i Kreteńskiego. Grecja składa się z części lądowej i licznych wysp, z których największe to między innymi Kreta, Lesbos, Rodos czy Korfu.

Ukształtowanie powierzchni państwa jest w większości górzyste. Najdłuższymi rzekami są Aliakmon i Pinios. Grecja graniczy z Albanią, Bułgarią, Macedonią i Turcją. Grecja graniczy z Albanią, Bułgarią, Macedonią i Turcją.

Ludność
Kraj zamieszkuje obecnie 10 787 690 ludzi, z czego 98% populacji stanowią Grecy. Inne narodowości tego państwa to natomiast Cyganie, Turcy, Pomacy, Macedończycy i Albańczycy.

Największe miasta
Największym miastem i jednocześnie stolicą Grecji są Ateny, zamieszkiwane przez ponad 3 miliony ludzi. Ponad 800-tysięczną populację posiadają Saloniki, a powyżej 100 tysięcy osób zamieszkuje Patras, Heraklion, Larisę, Wolos i Acharnes. Innymi dużymi miastami są Chania, Janina oraz Chalkida.

Transport
Aby poruszać się po greckich drogach samochodem, konieczne jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Grecja posiada ponad 2000 km autostrad i dróg szybkiego ruchu; autostrady łączą duże miasta w kraju, główne to trasa A1 – Ateny – Saloniki oraz A8 (Ateny – Korynt). Korzystanie z autostrad jest płatne.

Dopiero od maja 2014 roku wznowiono w Grecji międzynarodowe połączenia kolejowe. Kury obsługują greckie linie TrainOSE. Po kontynentalnej części kraju można z powodzeniem poruszać się pociągiem, bilety kolejowe są bowiem tańsze niż autobusowe, a trasy niezwykle malownicze. Pomiędzy poszczególnymi wyspami najlepiej zaś przemieszczać się promem.

Grecja posiada kilkadziesiąt międzynarodowych portów lotniczych, zarówno w części kontynentalnej, jak i na wyspach. Największe lotniska znajdują się w Atenach i w Salonikach, ponadto zaś w Chanii i Heraklionie (na Krecie).

Jak dotrzeć z Polski?
Do Grecji można dojechać własnym samochodem, wybierając jedną z trzech tras: przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię (trasa nr 1), przez Słowację, Węgry, Rumunię, Serbię i Macedonię (trasa nr 2) lub przez Ukrainę, Rumunię i Bułgarię (trasa nr 3).

Z Polski można również udać się do Grecji drogą lotniczą. Ceny biletów wahają się w granicach 400 zł, a głównymi liniami obsługującymi połączenia są Ryanair, LOT i Aegean Airlines.

Turystyka
Główne regiony odwiedzane przez turystów to Attyka, Kreta i Centralna Macedonia. Attyka malowniczo położona nad Morzem Egejskim oferuje wspaniałe krajobrazy i niepowtarzalne zabytki. Jej sercem są Ateny wraz z Akropolem, ponadto zaś warto zobaczyć Przylądek Sunion, Eginę czy nadmorskie miasto Pireus. Na Krecie odnajdziemy z kolei ślady kultury minojskiej, a także wspaniałe budowle tureckie i weneckie. Macedonia to z kolei kraina niesamowitych bizantyjskich budowli sakralnych: meczetów, monastyrów i kościołów.

Popularne miasta: