Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Grecję

Ze względu na odległość (ponad 2000 km) Polacy rzadko udają się do Grecji samochodem, jednak popularne jest wypożyczanie pojazdu już na miejscu. Warto więc przyswoić sobie podstawowe informacje o tamtejszych drogach. Sieć greckich dróg to ponad 30000 km dróg krajowych, 10000 km dróg głównych oraz ponad 1000 km autostrad. Te ostatnie występują tylko w kontynentalnej części kraju i są płatne.

Drogi główne utrzymane są w raczej dobrym stanie, choć warto uważać na ewentualne nierówności czy dziury. Bardziej skomplikowanie prezentuje się sytuacja na drogach lokalnych, które w większości przypadków są trasami utwardzanymi, ale daleko im do europejskich standardów. W okolicach małych miejscowości i wsi bywają drogi naturalne, w żaden sposób nie utwardzone. Należy uważać także na trasach górskich, gdzie drogi bywają wąskie i bardzo kręte.

Ateny najlepiej zwiedzać transportem zorganizowanym, ponieważ to bardzo zatłoczone miasto, w którym obowiązują poważne ograniczenia ruchu samochodów osobowych. Na dodatek greccy kierowcy uchodzą za brawurowych. Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność. Wpłynie to na nasze bezpieczeństwo, a także budżet – obowiązują mandaty do równowartości 3000 zł.

Najtańszym i prawdopodobnie najwygodniejszym środkiem transportu przy zwiedzaniu Grecji są autobusy. Siatka połączeń jest bogata i w ten sposób dotrzemy z miasta do miasta, a także w kierunku najmniejszych miejscowości. Bilet najlepiej kupić na dworcu. Standard autobusów jest bardzo różny, ale nawet podróż starszym pojazdem wynagrodzi nam niska cena i możliwość dotarcia niemal wszędzie.

Po Grecji poruszać można się także koleją, choć nie jest to już tak wygodne rozwiązanie, jak jeszcze kilka lat temu. Ze względu na złą sytuację finansową zdecydowano się na wycofanie wielu połączeń lokalnych. Na najpopularniejszych trasach pociągi kursują regularnie, a bilety są nieco droższe, niż autobusowe. Ich standard można określić jako dobry – wiele nowoczesnych wagonów, także sypialnych. Warte polecenia się również linie wąskotorowe, które pokonują najbardziej malownicze trasy, a podróż taką można uznać za dużą atrakcję turystyczną. Kursują głównie w sezonie letnim, choć ze względu na brak funduszy, ich liczbę także zmniejszono.

Transport lotniczy na trasach lokalnych funkcjonuje, choć jest zdecydowanie najdroższą opcją. W Grecji działa wiele lotnisk pasażerskich (najważniejsze w Atenach i Salonikach), w tym na wyspach. Samolotem dotrzemy na Kretę, Rodos czy Korfu, choć może się to wiązać z kosztem nawet kilkuset złotych od osoby.

Popularne miasta: