Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Grecja - kultura i religia

Kultura
Grecja, a zwłaszcza Półwysep Peleponeski, stanowi niekwestionowane źródło kultury europejskiej. To właśnie w tym rejonie basenu Morza Śródziemnego narodziła się europejska filozofia, sztuka i literatura. Grecja to ojczyzna tak wielkich postaci, jak Arystoteles, Platon, Fidiasz czy Ajschylos. Tutaj po raz pierwszy pojawiły się pojęcie demokracji czy podstawy geometrii. Co więcej, starożytna Grecja miała swoich wielkich bohaterów-wojowników, jak Aleksander Wielki. Każde państwo-miasto mogło poszczycić się własnym dorobkiem, np. Ateny słynęły z umiłowania nauki, a Sparta z walecznych żołnierzy. Na Krecie z kolei istniała cywilizacja minojska.

Należy oczywiście pamiętać o wpływie różnych czynników na kulturę tego kraju. Panowali tu bowiem starożytni Rzymianie, cesarstwo Bizancjum, Wenecjanie, Frankowie oraz Turcy. Obecnie ważnymi cechami greckiej mentalności są zamiłowanie do tańca i towarzyskich spotkań. Grecja to typowy kraj południowy, w którym codziennie pomiędzy 13 a 15 ma miejsce obowiązkowa sjesta, a ludzie są aktywni do późnych godzin nocnych.

Religia
W Grecji zdecydowanie dominują wyznawcy prawosławia – stanowią oni 95% całej ludności. Inne religie praktykowane przez mieszkańców tego kraju to natomiast katolicyzm, protestantyzm i islam.

Popularne miasta: