Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia grecka

Kuchnia grecka to typowe smaki śródziemnomorskie, jej podstawę stanowią świeże warzywa, owoce i ryby, a z dodatków oliwa z oliwek, czosnek i zioła. Potrawy tego regionu Europy kojarzą się z lekkim i wyrazistym smakiem oraz dużą ilością witamin. Z mięs jada się tu przede wszystkim baraninę i jagnięcinę.

Tradycyjne dania
Grecy mogą pochwalić się pysznymi rodzimymi zupami, jak np. fasolada czy avgolemono (zupa na bazie jajek i cytryny). W Grecji spożywa się sporo zapiekanek z makaronu, warzyw i mięsa. Klasycznym daniem tego typu jest musaka. Ponadto wszędzie można spotkać gyros czy kebab. Każdemu, kto chce poznać specjalności greckiej kuchni, warto polecić do spróbowania dolmades, czyli rodzaj gołąbków zawijanych w liście winogron.

Kuchnia grecka słynie też ze smakowitych sałatek. Najbardziej znana to choriatiki, czyli sałatka grecka przygotowywana z pomidorów, ogórków, papryki, cebuli, oliwek oraz fety z dodatkiem oliwy i ziół. W Grecji na stole często pojawiają się również pasty warzywne, szaszłyki i risotta.

Desery
Jeśli chodzi o desery, najczęściej w tej roli wykorzystywane są rodzime owoce: pomarańcze, mandarynki, morele czy arbuzy. Do popularnych słodkości należy też glika kataliou – owoce w syropie. Z ciast podaje się tu najczęściej baklawę, znane na całych Bałkanach ciasto z orzechów, czekolady i miodu. Jada się również małe drożdżowe ciasteczka i pączki.

Napoje
Z napojów ważne miejsce w greckiej kuchni zajmuje kawa po grecku, bardzo mocna, podawana z maleńką galaretką. Z drinków najbardziej popularnym jest ouzo – wódka z anyżem oraz rodzime wina, np. retsina z aromatem żywicy.

Popularne miasta: