Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Grecja - zabytki i atrakcje

Zabytki
Greckie zabytki to przede wszystkim skarby kultury antycznej, są wśród nich starożytne świątynie, pałace i zamki. Szczególnie bogato pod tym względem prezentują się Ateny ze wspaniałym Akropolem, Teatrem Dionizosa i Agorą. W północnej części Grecji, na Półwyspie Chalcydyckim można z kolei obejrzeć wykopaliska z czasów Aleksandra Wielkiego i starożytną Spartę.

Na terenie Grecji kontynentalnej nie sposób pominąć również zabytków Peleponezu. W Koryncie znajdują się ruiny starożytnych świątyń, w Patras możemy podziwiać akwedukty, starożytny stadion, ale także budowle bizantyjskie (zwłaszcza bazylikę świętego Andrzeja i zamek z VI wieku). Z zabytków bizantyjskich słyną również Saloniki. Z kolei na Krecie warto zobaczyć pałace minojskie w Konossos, Fajstos, Malii i Kato.

Ciekawe miejsca
Jednym z ciekawszych miejsc w Grecji są Meteory, czyli wysokie pionowe skały w środkowej części kraju, w pobliżu miasta Kalampaka. Na ich szczycie wznoszą się prawosławne klasztory, do których jeszcze do niedawna można się było dostać jedynie na specjalnych linach. Ponadto warto zobaczyć wykopaliska w Mykenach czy Delfy – miasto starożytnej wyroczni.

Osobom spragnionym niecodziennych widoków poleca się odwiedzenie wąwozu Vikos w Epirze, na zachodzie Grecji. Jest to dolina o długości 12 km i 900-metrowej wysokości, o wyjątkowo malowniczej urodzie. Piesza wycieczka przez wąwóz zajmuje około pięciu godzin i dostarcza wielu wrażeń.

Atrakcje turystyczne
Liczne atrakcje czekają na nas na pięknych greckich wyspach. Zakhyntos, jedna z Wysp Jońskich, to miejsce, w którym zachwycają słoneczne plaże, lazurowa woda i błękitne groty. Niezwykle malownicze są również Cyklady, zwłaszcza wyspa Santorini w kształcie półksiężyca. Na Rodos możemy z kolei połączyć błogi wypoczynek w rajskiej scenerii ze zwiedzaniem średniowiecznych zabytków. Oczywiście w Grecji można uprawiać wiele sportów wodnych, odbywać morskie wycieczki i korzystać z bogatej oferty klubów, kawiarni  i restauracji.

Popularne miasta: