Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Tunisie

Podstawowe informacje
Tunis jest stolicą Tunezji, położoną nad Jeziorem Tuniskim, w odległości ok. 10 km od Zatoki Tuniskiej na Morzu Śródziemnym. Jego powierzchnia liczy 212,6 km kw. Miasto zamieszkuje ok. 750 tysięcy mieszkańców i jest ono uznawane za najważniejszy ośrodek gospodarczy, turystyczny i kulturalny Tunezji. Znajduje się tutaj port morski i lotniczy oraz węzeł drogowy i kolejowy. 
 
Historia miasta
Historia Tunisu sięga starożytności, gdy utworzono fenicką osadę handlową Tunes. W VII w. p.n.e. miasto było pod rządami Kartaginy. Następnie w trakcie III wojny punickiej w roku 146 p.n.e. zostało zniszczone przez wojska rzymskie. Odbudował je cesarz Oktawian August, ale w  670 n.e. przejęli je Arabowie.
 
Na początku XII w. Tunis został stolicą państwa i ośrodkiem piractwa na Morzu Śródziemnym. W XVI w. miasto trafiło w ręce Turków, a w 1881 roku wkroczyli do niego Francuzi. Oficjalnie w 1956 roku Tunis stał się stolicą niepodległej Tunezji. 
 
Atrakcje turystyczne
Zwiedzanie Tunisu polecamy zacząć od starego miasta, czyli Medyny wpisanej na listę UNESCO. Tutejsze zabudowania mieszkalne, handlowe, meczety oraz pałace zachwycają turystów. Bardzo ciekawym miejscem jest Muzeum Bardo, w którym znajdziemy różne zabytki i pokaźną kolekcję mozaik. Ponadto, warto udać się do pobliskiej Kartaginy, założonej w 814 r. p.n.e. i zobaczyć muzeum archeologiczne na Wzgórzu Byrsa, termy Antoniusza oraz punickie porty. 
Popularne miasta: