Seszele – kultura i religia
Kultura
Na kształt obecnego społeczeństwa na Seszelach wpłynęły różne kultury i rasy. Większość tutejszych mieszkańców posługuje się językiem kreolskim seszelskim, jednak bez trudu można porozumiewać się tutaj również francuskim i angielskim.
Kreole, którzy są potomkami francuskich kolonistów stanowią 89% ludności na Seszelach. Ponadto, można tutaj spotkać Hindusów, Chińczyków i Malgaszy (rdzenni mieszkańcy Madagaskaru). Ciekawostką jest, że ponad 90% społeczeństwa mieszka na wyspie Mahé. Zdecydowana większość tutejszej ludności pracuje przy obsłudze portu lotniczego lub trudni się rybołówstwem.
Kolonialną przeszłość Seszeli, można dostrzec w muzyce i literaturze. Rodzima literatura to przede wszystkim ludowe przypowieści, podania, baśnie i legendy. Natomiast muzyka regionalna jest mieszanką muzyki afrykańskiej, polinezyjskiej, indyjskiej i francuskiej muzyki ludowej. Tutejsi mieszkańcy relaksują się tańcząc tańce Moutia, Sega lub Kontredans i śpiewając, najlepiej na plaży.
Na Seszelach władze państwa bardzo dbają o ochronę przyrody. Wynika to z faktu, że zależy im żeby wyspa zachowała tradycyjny charakter kulturowy. Nie można tutaj budować hoteli nad brzegiem morza i wielkość wszystkich stawianych obiektów nie może przekraczać wysokości palm koksowych.
Religia
Na Seszelach dominującym wyznaniem jest katolicyzm (ok. 80-85% ludności), ale bardzo ważną rolę odgrywają również kościoły anglikańskie i protestanckie. Pozostali mieszkańcy to ludzie różnych wyznań: Muzułmanie, Hinduiści, Buddyści, czy Bahaiści. Nie brakuje tutaj również grup Kreoli, Azjatów, Afrykańczyków i Europejczyków, praktykujących oryginalne wierzenia i uczestniczących w różnych obrzędach, zarezerwowanych wyłącznie dla tych konkretnych grup.