Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Seszelach

Położenie
Seszele są niedużym państwem wyspiarskim na Oceanie Indyjskim, oddalonym o ok. 1700 km od wybrzeży Afryki. Archipelag składa się z 92 wysp, ale tylko 33 z nich są zamieszkane. Pobliskimi państwami i terytoriami zamorski są: Mauritius, Reunion oraz Malediwy. Kraj zamieszkuje ok. 88 tysięcy osób, z czego 89% stanowią Kreole. Powierzchnia Seszeli wynosi 455 km kw. 
 
Ukształtowanie terenu
Wyspy Wewnętrzne są granitowymi pozostałościami prekambru, a koralowe Wyspy Zewnętrzne mają kształt atoli. Największa wyspa Seszeli, o nazwie Mahé jest górzysta i znajdują się na niej strome zbocza. W jej wnętrzu występują potężne skały, z najwyższym szczytem kraju Morne Seychellois  (905 m n.p.m), które są otoczone porozcinanymi przez erozję stokami. Na zachodnim wybrzeżu, usytuowany jest wąski półwysep ze wzniesieniami do 400 m n.p.m. Pozostałe wyspy również są górzyste, z wyjątkiem atoli. Na wszystkich granitowych wyspach Seszeli znajdują się niewielkie, pojedyncze równiny, które leżą między masywami górskimi. Obszary równinne zajmują niewielki procent powierzchni wysp. Wyspa Praslin wznosi się maksymalnie na wysokości 340 m n.p.m., a La Digue na 333 m n.p.m. 
 
Podstawowe informacje
Na Seszelach panuje ustrój polityczny zwany republiką. Głową państwa i szefem rządu jest prezydent James Michel. Językami urzędowymi są języki kreolski seszelski, angielski i francuski. Obowiązującą walutą jest rupia seszelska (SCR). Kraj jest podzielony 25 dystryktów. Stolicą Seszeli jest Viktoria. Do głównych tutejszych miast zalicza się wymienioną już Victorię oraz Anse Boileau, Anse Royal i Caseade. 
 
Dojazd
Z Polski na Seszele nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych. Można dostać się tutaj z jedną przesiadką w Doha (Katar) lub Dubaju (Emiraty Arabskie). Taki lot trwa ok. 16 godzin i kosztuje od 4 do 6 tysięcy złotych. Można również wybrać dłuższą podróż, ale tańszą nawet o 1000 złotych z dodatkową przesiadką w jednym europejskich miast, tj. Londyn czy Berlin. Inną opcją jest wykupienie lotu czarterowego w biurze podróży. Jednak ceny takiego lotu, zależą od liczby osób, które wykupiły pobyt i są mało elastyczne. Jeśli nie mamy załatwionego mieszkania na Seszelach, tańszą opcją jest zakup lotu wraz z pobytem hotelu.
 
Turystyka
Turyści bardzo chętnie odwiedzają ogrody botaniczne, w których można podziwiać m.in. lodoicję seszelską, czyli roślinę dziko rosnąca tylko na wyspach Praslin i Curieuse. Zdecydowanie największą atrakcją Seszeli jest Park Narodowy Praslin, w którego skład wchodzi rezerwat przyrody Valle de Mai i Dolina Mai (wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Innymi miejscami, które zasługują na uwagę są: stolica miasta Victoria z Muzeum Narodowym, rezerwat Aldabra oraz wyspy La Digue i Praslin. 
Popularne miasta: