Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Majorka - zabytki i atrakcje

Zabytki
Najcenniejsze zabytki Majorki mieszczą się w stolicy wyspy, mieście Palma de Mallorca. Warto tu odwiedzić przede wszystkim monumentalną katedrę La Seu, wzniesioną w stylu kastylijskiego gotyku. Budowla poraża swoim ogromem i pięknem, jej powierzchnia liczy 6,6 tysięcy m2. Równie wspaniały jest Palau de Almudaina, siedziba mauretańskich władców i królów Majorki. Stanowi ona eklektyczne połączenie tradycji arabskich i aragońskich.

Nieopodal Palme de Mallorca leży z kolei miasto Valldemossa, słynące z malowniczych górskich klasztorów. To tutaj na przełomie 1838 i 1839 roku przebywał Fryderyk Chopin z George Sand. Obecnie odbywają się tu koncerty muzyki słynnego kompozytora.

Na Majorce odnajdziemy również ślady starożytnych cywilizacji, są to głównie budowle megalityczne, pochodzące z epoki talayotyckiej.

Ciekawe miejsca
Inne ciekawe zakątki wyspy stanowią niewielkie, ale piękne miasteczka, jak Soller czy Deia. Do pierwszego z nich można dojechać prowadzącą ze stolicy, malowniczą trasą kolejową, którą przebywa się zabytkową kolejką Ferrovial de Soller. Deia to natomiast miejscowość słynąca ze ślicznych kamiennych domków z zielonymi okiennicami, średniowiecznych uliczek i kościółków. Na północy wyspy znajduje się zaś Alcudia, dawna stolica Majorki, miasto o scenerii łączącej zabytki z okresu rzymskiego ze średniowiecznymi murami obronnymi.

Atrakcje turystyczne
Atrakcję turystyczną wyspy stanowią również naturalne walory krajobrazu. Wśród nich trzeba wymienić piękne plaże, zarówno piaszczyste, jak i kamieniste. Szczególnie malowniczym rejonem jest zatoka w okolicy Sa Calobra, ulokowana w scenerii gór Serra de Tramuntana. Ponadto równie piękny widok przedstawia półwysep Formentor z wysoką latarnią morską.

Miłośnicy górskich krajobrazów powinni odwiedzić Smocze Jaskinie na wschodzie wyspy,  w Porto Cristo. Są to Coves des Hams i Coves del Drac, o wysokości 25 metrów i głębokości 2,4 km. Wewnątrz znajduje się piękne jezioro Martel, a niecodziennego widoku dopełniają formacje skalne ze stalagmitów i stalaktytów.

Odwiedzając Majorkę, nie sposób pominąć także Parku Natural S'Albufera de Mallorca, usytuowanego pomiędzy Alcudią a Can Picafort. Na mokradłach żyje tu wiele gatunków zwierząt, między innymi unikatowe konie Camargue. Na Majorce znajduje się także delfinarium i morskie zoo, Marineland.

Popularne miasta: