Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Majorce

Podstawowe informacje
Majorka to duża hiszpańska wyspa, ciesząca się ogromną popularnością wśród turystów. Należy ona do archipelagu Balearów, znajduje się na Morzu Śródziemnym. Majorkę zamieszkuje obecnie ponad 800 tysięcy ludzi. Największym miastem i jednocześnie stolicą wyspy jest Palma de Mallorca, metropolia o populacji liczącej blisko 400 tysięcy mieszkańców.

Majorka jest niezwykle malowniczym zakątkiem, posiada zróżnicowane ukształtowanie terenu, na wybrzeżu wyżynno-górzyste, a w centralnej części nizinne. Całkowita powierzchnia wyspy liczy 3600 km2. Majorka ma do zaoferowania rajskie plaże pełne słońca, urok górskich klasztorów i zamków oraz innych zabytków. Warto wiedzieć, że na wyspie obowiązują dwa języki urzędowe: hiszpański i kataloński.

Historia wyspy
Dzieje wyspy sięgają XI wieku p. n. e., kiedy Majorka należała do Fenicjan, którzy następnie zostali wyparci przez Greków. Oni to nadali nazwę całemu archipelagowi od mieszkających tu procarzy, słowo „ballein” (od jakiego wywodzi się nazwa Baleary) znaczy bowiem tyle, co „strzelać z procy”. W kolejnych stuleciach wyspa była własnością Rzymu i Kartaginy. Po upadku cesarstwa Majorkę próbowali opanować Wizygoci, ostatecznie zdobyli ją jednak Arabowie. W XIII wieku wyspa znalazła się w rękach Aragonii. Na przełomie XIII i XIV stulecia Majorka wchodziła zaś w skład autonomicznego Królestwa Majorki.

Interesującym faktem w dziejach wyspy jest to, że właśnie na Majorce miał swoją kryjówkę najsłynniejszy pirat Morza Śródziemnego, Hajraddin Barbarossa. Ponadto w latach 1838 – 1839 przebywał tu Fryderyk Chopin wraz ze swoją towarzyszką George Sand. Po II wojnie światowej Majorka stała się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Europie, głównie ze względu na walory krajobrazowe i nieskazitelny klimat.

Atrakcje turystyczne
Majorka to wyspa kwitnących migdałowców, malowniczych plaż i słonecznej pogody. Ma do zaoferowania doskonałe warunki do wypoczynku. Jednym z najbardziej uroczych zakątków jest zatoka w okolicy Sa Calobra, w górach Serra de Tramuntana. Ponadto niezwykłym czarem emanuje latarnia Cap de Formentor na półwyspie Formentor.

Koniecznie trzeba odwiedzić stolicę wyspy, Palma de Mallorca, gdzie można podziwiać wspaniałą katedrę w stylu kastylijskiego gotyku i dawną siedzibę mauretańskich władców, Palau de Almudaina. Kilkanaście kilometrów od stolicy znajduje się z kolei miasteczko Valldemossa z górskimi klasztorami. Warto zwiedzić także mieniejsze miejscowości takie, jak Deia czy Puerto del Soller.

Popularne miasta: