Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Warna - zabytki i atrakcje

Zabytki

Do najbardziej znanych zabytków Warny należy Katedralna Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy. Znajdziemy ją na placu Metropolita Simeon w centrum miasta, na skrzyżowaniu ulic Mariji Luizy z Nezawisimost. Na uwagę zasługują także: Rzymskie Termy, Muzeum Archeologiczne, Miejska Galeria Sztuki, Muzeum Odrodzenia Narodowego, Muzeum Etnograficzne oraz Cerkiew św. Athanasiosa. Kolejnym ciekawym miejscem do spędzania wolnego czasu jest Plac Nezawisimost, gdzie mieszkańcy ochoczo spacerują lub przesiadują w kawiarenkach.

Polacy nie mogą zapomnieć o Mauzoleum króla Władysława Warneńczyka, które Bułgarzy zbudowali na znak wdzięczności naszemu narodowi oraz o Parku Braterstwa Broni.  W te historyczne miejsca dojedziemy autobusami linii nr 22, 141, 148 oraz trolejbusami linii 82 i 82 A. Jeżeli mamy chwilę wolnego czasu warto wybrać się na obrzeża Warny, aby podziwiać Pałac Ewksinograd. Znajduje się w nim obecna rezydencja rządowa.  Otacza ją piękny ogród z palmami i lasem, który prowadzi do piaszczystej plaży.

Ciekawe miejsca

Zwiedzając Warnę powinnyśmy zobaczyć Park Nadmorski usytuowany wzdłuż bulwaru Primorskiego i bulwaru Kniaź Boris. Co roku na scenie odbywają się tam różne festiwale muzyczne. Ponadto w parku znajdziemy: Amfiteatr, Centrum Festiwalowo-Kongresowe, Muzeum Przyrodnicze, obserwatorium astronomiczne i planetarium, terrarium oraz zoo. W niewielkiej odległości od parku stoją wybudowane początkiem XX wieku łaźnie centralne.

Dzieci ucieszy wycieczka do Delfinarium. Spektakl trenowania delfinów trwa ok. 45 minut, i można go filmować (koszt - 5 BGN – ok. 10,7 zł) lub fotografować (3 BGN – ok. 6,5 zł). Obiekt jest otwarty od wtorku do niedzieli. Za bilet dla osoby dorosłej zapłacimy 16 BGN (ok. 34 zł), a dla dziecka 10 BGN (ok. 21 zł). Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Jezioro Warneńskie. W XIX w. nazywano je Jeziorem Wampirów, a Dewnia położona na drugim krańcu jeziora była miejscem zamieszkania najlepszych pogromców tych stworów. Ciekawostką jest, że Bram Skoter pisząc swoją powieść wykorzystał ten wątek i to właśnie z portu w Warnie hrabia Drakula wypłynął statkiem Demeter w kierunku Wielkiej Brytanii.

Popularne miasta: