Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Warnie

Podstawowe informacje

Warna jest uznawana za morską stolicę Bułgarii. Miasto dysponuje największym portem morskim nad Morzem Czarnym oraz drugim co do wielkości lotniskiem w kraju. Warna jest położona w północnej części wybrzeża, przy brzegu Zatoki Warneńskiej. Uznaje się ją za jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych. Miasto liczy ponad 300 tys. mieszkańców i jest trzecim co do wielkości miastem Bułgarii. Jego powierzchnia wynosi 154,2 km kw. Warna jest stolicą obwodu i gminy o tej samej nazwie.

Historia miasta
Historycy twierdzą, że pierwsze ślady mieszkańców Warny pochodzą sprzed 12 tysięcy lat. Miasto zostało założone w IV wieku p.n.e. jako kolonia grecka Odessos przez przesiedleńców z Miletu, a w 72 r. miasto włączono je do Imperium Rzymskiego. W VII wieku na ziemiach zniszczonych przez Awarów Słowianie zdecydowali się założyć nowe miasto i nazwali je Warna.  Zostało ono wcielone do państwa bułgarskiego. Następnie przechodziło z rąk do rąk – rządzili tam Persowie, Trakowie, Rzymianie i Słowianie. Na przełomie XIII i XIV wieku Warnę uznawano za ważny port drugiego państwa bułgarskiego. Eksportowano przez niego zboże. W 1389 Warnę zdobyli Turkowie, a dziesięć lat później ograbili Tatarzy Złotej Ordy.

Najbardziej znanym wydarzeniem w historii miasta jest bitwa pod Warną, która miała miejsce 10 listopada 1444 roku. Walczyła w niej armia polsko-węgierska pod dowództwem króla Władysława III Warneńczyka z wojskami tureckimi dowodzonymi przez  sułtana Murada II. Ta bitwa okazała się porażką dla wojsk chrześcijańskich, w wyniku czego przez kilka stuleci Warna należała do Imperium Osmańskiego. Od 1878 roku miasto ponownie znajduje się w granicach Bułgarii.

Atrakcje turystyczne

W Warnie przez całe lato odbywają się liczne festiwale, w których warto uczestniczyć. Imprezy rozpoczyna majowe Międzynarodowe Spotkanie Chórów. Największym festiwalem jest czerwcowe Warneńskie Lato organizowane od ponad 80 lat. Sierpniowy Festiwal Jazzu Progresywnego przyciąga turystów z całego świata, a impreza „Sierpień w Sztuce” trwająca od początku września prezentuje najważniejszych artystów bułgarskich. Dodatkowo w kurortach nadmorskich i uzdrowiskach  odbywają się dyskoteki na plaży pod gołym niebem.

Popularne miasta: