Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Tokio

Podstawowe informacje
Tokio jest stolicą Japonii, mieści się na wyspie Honsiu, największej z Wysp Japońskich. Miasto leży w regionie Kanto, na terenie równinnym, nad rzeką Sumida, tuż przy jej ujściu do Zatoki Tokijskiej. Obecnie metropolię zamieszkuje ponad 13 milionów ludzi, co sytuuje Tokio w grupie największych miast świata. Populacja całego zespołu miejskiego liczy aż 35 milionów mieszkańców. Metropolia stanowi oczywiście centrum japońskiej polityki, a także handlu, nauki i finansów.

Historia miasta
Początkowo Tokio było rybacką osadą, Edo, założoną w XII wieku. Od XVII stulecia panowała tu dynastia siogunów Tokugawa, której panowanie trwało aż do XIX wieku. W latach 60. XIX stulecia, po rewolucji Meiji metropolia została nazwana „Tokyo”, czyli „wschodnia stolica” i zyskała status stolicy, a tym samym siedziby cesarskiej. Miasto gwałtownie się rozwijało i stopniowo wchłaniało coraz większe tereny. W 1872 roku Tokio nawiedził duży pożar, po którym w metropolii pojawiły się elementy architektury zachodniej. Pod koniec XIX wieku otworzono również pierwszą linię kolejową, na trasie Tokio – Jokohama.

W 1923 roku w Tokio miało miejsce ogromne trzęsienie ziemi (8,3 w skali Richtera). Zginęło wówczas ponad 142 tysiące osób, a sama metropolia uległa olbrzymim zniszczeniom. Odbudowa stolicy Japonii była utrzymana w duchu zachodnim, dlatego współczesne Tokio to olbrzymie nowoczesne miasto. Pod koniec II wojny światowej metropolia uległa znacznym zniszczeniom w wyniku bombardowań amerykańskich. Śmierć poniosło wówczas 200 tysięcy ludzi.

Atrakcje turystyczne
Pomimo bardzo nowoczesnego oblicza dzisiejszego Tokio ze średnio-wysoką zabudową, w aglomeracji miasta zachowało się wiele cennych zabytków, które stanowią interesujące atrakcje turystyczne. Są to np. Pałac Cesarski, dawna siedziba siogunów, zwana Pałacem Edo. Koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Sztuki Japońskiej i wieżę Tokio z punktem obserwacyjnym w dzielnicy Minato. Warto również udać się do Korakuen Park, a jeśli podróżuje się z dziećmi koniecznie złożyć wizytę w Disneylandzie.

Popularne miasta: