Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Pekin – zabytki, atrakcje i wycieczki

Zabytki
Pekin może poszczycić się wielowiekową tradycją, dlatego wszyscy miłośnicy historii znajdą tu dla siebie wiele atrakcji. Do najstarszych i najcenniejszych zabytków Pekinu należy Zakazane Miasto, czyli dawna siedziba chińskich cesarzy z dynastii Ming i Qing. Jest to olbrzymi kompleks pałacowy, zajmujący aż 720 tysięcy metrów kwadratowych, na których mieści się 9000 pomieszczeń. Do Zakazanego Miasta prowadzi okazała Brama Niebiańskiego Spokoju. Obecnie w pałacach mieszczą się ciekawe galerie np. Muzeum Sztuki czy Skarbiec Cesarski.

Równie interesującym zabytkiem w Pekinie jest pałac Letni, a więc zespół pałaców i parków, w których w okresie letnim przebywali cesarze z dynastii Qing. Mieszczą się tu między innymi Wzgórze Długowieczności i sztuczne jezioro.

Bardzo charakterystyczną dla Pekinu budowlą jest również Świątynia Nieba (Tianatan) wzniesiona na początku XV wieku. Główne miejsce zajmuje w niej Pawilon Modłów o Pomyślne Plony. Zachwycającymi zabytkami chińskiej stolicy są także słynne wieże z XII wieku: Wieża Dzwonu oraz Wieża Bębna.

Ciekawe miejsca
Miejscem, które najbardziej kojarzy się z Pekinem, jest słynny ogromny Plac Tian’anmen (Plac Niebiańskiego Spokoju). Wystarczy powiedzieć, że to największy publiczny plac na świecie. Oczywiście ma on bogatą historię, sięgającą XV wieku, obecnie jednak posiada wymowę ideologiczną. Na Placu mieszczą się pomnik Bohaterów Ludu oraz mauzoleum Mao Zedonga. Pekin posiada oczywiście również inne obiekty podkreślające komunistyczne oblicze Chin, jak np. Wielka Hala Ludowa, będąca siedzibą parlamentu.

Atrakcje turystyczne
Podczas wizyty w Pekinie z pewnością warto odwiedzić miejscowe muzea i galerie sztuki. Na uwagę zasługuje Chińskie Muzeum Narodowe, zawierające tak cenne zbiory, jak np. skamieniałości prehistorycznego człowieka z Yuanmou. Co więcej, wolny czas można spędzić, odwiedzając liczne parki (np. Beihai i Jingshan – dawne ogrody cesarskie), Pekiński Ogród Zoologiczny, gdzie możemy podziwiać między innymi pandy wielkie i rokselany czy udając się na pieszą wycieczkę na pobliskie Pachnące Wzgórze. Oczywiście trzeba pamiętać, że około 70 km na północ od Pekinu rozciągają się fragmenty słynnego Wielkiego Muru Chińskiego w okolicach Badaling.

Wycieczki
Do Pekinu warto wybrać się na wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży. Ceny tygodniowego wyjazdu i zwiedzania stolicy Chin zaczynają się od około 3000 zł. Oferty obejmują przelot, zakwaterowanie oraz podstawowe wyżywienie. Można się również wybrać na wycieczkę łączoną, zawierającą dodatkowo plan zwiedzania Szanghaju. Ceny kształtują się podobnie.

Popularne miasta: