Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Pekinie

Podstawowe informacje
Pekin jest stolicą Chińskiej Republiki Ludowej, a także drugim pod względem wielkości miastem tego kraju. W samej metropolii mieszka ponad 8 milionów ludzi, a populacja całej aglomeracji przekracza 16 milionów. Pekin jest najważniejszym ośrodkiem chińskiej polityki, gospodarki i nauki.

Miasto leży w północnej części Wielkiej Niziny Chińskiej, nad rzekami Yongding He i Chaobai He, w otoczeniu gór. Około 50 km na północ od metropolii rozciąga się Wielki Mur. Miasto nieustannie się rozwija pod względem przemysłu i szeroko pojętego biznesu. Imponuje turystom nie tylko połączeniem odległej tradycji chińskiego cesarstwa i nowoczesności, ale także swoimi olbrzymi rozmiarami.

Historia miasta
Dzieje Pekinu sięgają I tysiąclecia p. n. e., kiedy osada ta została stolicą państwa Yan. Do XII wieku rządziły tu kolejne dynastie: Tang i Song, a potem dynastia Kitanów. W XIII stuleciu miasto najechali Mongołowie na czele z Czyngis-chanem. Duże znaczenie metropolii nadał Kubilaj, wnuk Czyngis-chana. Uczynił on bowiem miasto stolicą swojego państwa, nadając jej nazwę Dadu. W XV wieku nazwa uległa zmianie na Beijing, wtedy tez powstało słynne Zakazane Miasto, czyli siedziba dynastii Ming. Kolejna zmiana nazwy metropolii miała miejsce w 1927 roku, kiedy stolicę przeniesiono do Nankin, a dzisiejszy Pekin otrzymał miano Beiping.

Pod koniec lat 30. XX wieku, w czasie wojny chińsko-japońskiej stolica Chin znalazła się pod okupacją Japonii. W 1949 roku władzę w państwie przejęli komuniści na czele z Mao Zedongiem, co zapoczątkowało terytorialną ekspansję stolicy. Bardzo szybko zwiększyła się również liczba zamieszkującej tu ludności. W latach 80. XX wieku zaczęła się trwająca do dziś masowa emigracja z okolicznych wiosek do stolicy.

Atrakcje turystyczne
Pekin stanowi niezwykle atrakcyjny cel podróży turystów z całego świata. W tej olbrzymiej metropolii znajdziemy ślady dawnego cesarstwa chińskiego i jego długich dziejów. Każdy powinien z pewnością zobaczyć Zakazane Miasto, czyli dawną siedzibę cesarzy dynastii Ming i Qing, wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponadto warto odwiedzić Pałac Letni, Świątynię Nieba oraz słynny Plac Tian’anmen. Oprócz zabytkowych pałaców, świątyń i domów w Pekinie można również podziwiać olbrzymie drapacze chmur, których jest tu ponad 200, jak np. Centrum Jing Guang o wysokości ponad 200 metrów.
   

Popularne miasta: