Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Katar – regiony turystyczne, podział administracyjny

Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym Katar dzieli się na siedem okręgów: Asz-Szamar, Al-Chaur, Umm Salal, Ad-Da’ajin, Ar-Rajjan, Ad-Dauha oraz Al-Wakra.

Regiony turystyczne
Ruch turystyczny w Katarze koncentruje się wokół kilku głównych regionów. Są to: Doha, stolica kraju, miasto Al-Zubarah, jezioro Khor-Al-Udayd, a także rejony pustynne.

Zabytki
Najwięcej historycznych obiektów zobaczymy w Doha; szczególnie warto odwiedzić Muzeum Sztuki Islamu. Zgromadzono w nim imponującą kolekcję eksponatów z całego muzułmańskiego świata (od Hiszpanii po Indie). Ponadto koniecznie trzeba odwiedzić Barzan Tower, czyli wieżę obronną pochodzącą z XIX wieku.

Al Zubarah to z kolei miejsce, w którym mamy okazję obejrzeć cenne zabytki archeologiczne. Miasto to stanowi najlepiej zachowaną metropolię handlową z przełomu XVIII i XIX wieku w całej Zatoce Perskiej. W przeszłości zajmowano się tu wyławianiem pereł.

Ciekawe miejsca
Szczególnie interesującym miejscem w stolicy Kataru jest targ Wagif, na którym przed stu laty handlowali Beduini i poławiacze pereł. Bazar został w całości zrekonstruowany na styl tradycyjnego arabskiego targowiska. Obecnie Doha to jednak przede wszystkim miasto nowoczesnej architektury, której kwintesencję stanowi dzielnica West Bay District. Do malowniczych miejsc w stolicy Kataru należy również promenada nad zatoką.

Niedaleko od Doha rozciągają się już obszary pustynne. Można zatem wybrać się na safari po piaszczystych wydmach. Lokalne biura turystyczne oferują wyjazdy połączone z kąpielą w Zatoce Perskiej i kolacją w beduińskiej osadzie.

Atrakcje turystyczne
Do atrakcji największych miast należy oczywiście zaliczyć liczne restauracje i kawiarnie z lokalną kuchnią, a także znane centra zakupowe, jak np. Villagio Shopping Mall w metropolii Doha. Wśród walorów przyrodniczych państwa nie sposób natomiast pominąć słonego jeziora Khor-Al-Udayd, nazywanego czasem morzem wewnątrz lądu. Leży ono na południu kraju, przy granicy Kataru z Arabią Saudyjską.

Popularne miasta: