Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Katar - kultura i religia

Katar jest krajem muzułmańskim, dlatego jego kultura jest podporządkowana zasadom islamu. Przejawia się to w codziennej obyczajowości, kalendarzu świąt i kuchni. Katarczycy noszą tradycyjne muzułmańskie stroje. W wypadku mężczyzn są to biała tunika i chusta na głowie, w wypadku kobiet czarny płaszcz i chusta zasłaniająca część lub całą twarz. Katarczycy nie oszczędzają jednak na kosztownych dodatkach – mężczyźni na zegarkach, a kobiety na markowych butach i torebkach.

Trzeba pamiętać, że gości zagranicznych obowiązuje określony dress-code: zaleca się ubiór zakrywający części ciała od ramion za kolana (zarówno w wypadku kobiet, jak i mężczyzn). Ponadto niemile widziane jest okazywanie sobie gestów czułości w miejscach publicznych, a za bardziej śmiałe zachowania grozi grzywna lub nawet kara więzienia.

Katarczycy ściśle przestrzegają zasad Ramadanu, w czasie którego nie można spożywać posiłków i napojów od wschodu do zachodu słońca. Ponadto powstrzymują się wówczas od picia alkoholu i palenia papierosów. Oczywiście alkohol jest wówczas dostępny w barach i hotelach, jednak turystom zaleca się nieafiszowanie się z jego spożywaniem. Warto pamiętać, że dniami wolnymi od pracy są w Katarze piątek i sobota (nie można wówczas załatwić żadnej sprawy w urzędzie).

Jedną z najważniejszych postaci kultury katarskiej był poeta Katari Ibn-al. Fudża’a. Obecnie Katar słynie z działalności telewizji Al-Dżazira.

Religia
70% Katarczyków to wyznawcy islamu, 13,8% społeczeństwa stanowią chrześcijanie, 13,8% ludności wyznaje hinduizm, natomiast 3,1% buddyzm. Wyznawcy innych religii to około 0,7% populacji, natomiast 0,9% to osoby bezwyznaniowe.

Popularne miasta: