Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Katarze

Podstawowe informacje
Katar to państwo położone we wschodnim rejonie Półwyspu Arabskiego, nad Zatoką Perską. Graniczy z Arabią Saudyjską, przez wody terytorialne również z Bahrajnem i Iranem.

Pod względem ustroju politycznego Katar jest księstwem (emiratem), na czele którego stoi emir. Państwo posiada również premiera (głowę rządu), nie ma natomiast parlamentu.

Ukształtowanie powierzchni kraju jest w większości nizinne, z lekkimi wzniesieniami w części zachodniej. Najwyższe wzniesienie Kataru to Kurajn Abu al-Baul, o wysokości 103 m. n. p. m. Dominującym rejonem w państwie jest obszar pustynny. Katar słynie z posiadania bardzo cennych bogactw naturalnych (jak ropa naftowa i gaz ziemny), które czynią z niego najzamożniejsze państwo na świecie.

Ludność
Obecnie Katar zamieszkuje ponad 2 miliony ludzi. 40% ludności stanowią Arabowie, 18% Pakistańczycy, 18% Hindusi, 10% Irańczycy, pozostałe 14% populacji to natomiast inne nacje.

Największe miasta
Stolicą i największym miastem Kataru jest Ad-Dauha, zamieszkiwane przez ponad 400 tysięcy ludzi. Populację ponad 400 tysięcy mieszkańców posiada również Ar-Rajjan. Inne duże miasta to natomiast Al.-Wakra, Chaur, Duchan i Umm Bab.

Transport
Jeśli chodzi o komunikację, w Katarze praktycznie nie funkcjonuje transport publiczny, ponieważ wszyscy poruszają się własnymi samochodami lub taksówkami. W Doha kursuje tylko jedna linia autobusowa.

Jedynym portem lotniczym Kataru jest lotnisko Ad-Dauha, rocznie obsługuje ponad 9 milionów ludzi. Narodowym przewoźnikiem są linie Qatar Airways.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski do Kataru można się dostać drogą lotniczą. Loty z Europy obsługują 22 linie lotnicze. Bezpośrednie rejsy z Warszawy do Ad-Dauha obsługują linie Qautar Airways. Lot trwa średnio 5 godzin i 45 minut.

Turystyka
Katar oprócz malowniczych krajobrazów i egzotycznej dla Europejczyków kultury ma również do zaoferowania inne atrakcje. Szczególnie warto zobaczyć stolicę kraju, Ad-Dauhę, a także miasto Al-Zubarah. Oczywiście dużych wrażeń dostarcza zobaczenie pustyni oraz słonego jeziora Khor-al-Udayd. Ponadto Katar to wspaniałe miejsce do nurkowania, uprawiania trekkingu czy zażywania morskich kąpieli.

Popularne miasta: