Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Frankfurcie

Podstawowe informacje
Frankfurt jest jednym z najważniejszych miast Brandenburgii. Metropolia leży we wschodniej części Niemiec, nad Odrą. Zamieszkuje ją 60 000 ludzi. Do 1945 roku integralną częścią miasta były polskie Słubice, obecnie tworzące z nim przestrzeń transgraniczną. Warto wiedzieć, że Frankfurt to ojczyzna słynnego pisarza, Heinricha von Kleista i miejsce edukacji wielu znanych osobowości świata nauki i kultury, na przykład Alexandra von Humboldta. Obecnie jest to miasto studenckie, jego głównym ośrodek akademicki stanowi Europejski Uniwersytet Viadrina, na którym uczą się ludzie z 78 krajów.

Historia miasta
Historia Frankfurtu została zapoczątkowana w XIII wieku, kiedy to istniejącej tu osadzie przyznano prawa miejskie. W XIV i XV stuleciu miasto było częścią Hanzy. W XVI wieku powstał tu Uniwersytet Viadrina, swoista wizytówka Frankfurtu. Istniał on do 1811 roku, czyli do momentu przeniesienia placówki do Wrocławia. Działalność uniwersytetu wznowiono w 1991 roku.

Na początku XIX wieku Frankfurt zyskał status siedziby rządu okręgu Nowa Marchia i Sądu Krajowego. Stał się również ważnym ośrodkiem gospodarczym Niemiec. Podczas II wojny światowej miasto uległo poważnym zniszczeniom, natomiast po 1945 roku Frankfurt został podzielony. Jego wschodnia dzielnica (Słubice) została włączona do terytorium Polski, a sama metropolia zyskała status miasta granicznego.

Atrakcje turystyczne
Jeśli chodzi o zabytkowe oblicze Frankfurtu, wiele z jego historycznych zabudowań uległo zniszczeniu. Do dnia dzisiejszego zachowały się jednak warte zobaczenia: Ratusz, kościół Friedenskirche czy kościół świętej Marii.

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Frankfurtu stanowi Muzeum Heinricha von Kleista, mieszczące się w dawnej szkole garnizonowej. Warto także zobaczyć budynek Uniwersytetu czy najwyższy wieżowiec „Der Oderturm”.

Popularne miasta: