Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Alicante

Podstawowe informacje
Alicante to jedno z najbardziej znanych i atrakcyjnych miast południowej Hiszpanii, położone na wybrzeżu Costa Blanca. Metropolia posiada dogodne usytuowanie, nieopodal znajdują się bowiem Madryt i Murcja. Alicante zamieszkuje obecnie ponad 330 tysięcy ludzi. Jest to istotne miasto portowe, ważny ośrodek turystyczny i handlowy Półwyspu Iberyjskiego. Co więcej, Alicante posiada długą historię, znajdziemy tu zatem niezwykle cenne zabytki i dzieła sztuki.

Historia miasta
Pierwsze ślady osadnictwa w Alicante sięgają III w. p n. e, kiedy tereny te zostały zamieszkane przez Fenicjan i Greków. Następnie powstała tu osada kartagińska, a w I stuleciu miasto zdobyli Rzymianie. W VIII wieku teren Alicante podbili Maurowie, a samo miasto zostało nazwane Vila Vella. Pod koniec XIII stulecia zdobył je kastylijski król Alfonso X, a w 1304 roku Alicante włączono do Królestwa Walencji. Metropolia szybko zyskiwała na znaczeniu i już w XV wieku stała się jednym z najważniejszych portów na Morzu Śródziemnym. W czasach nowożytnych miasto było obiektem oblężenia Francuzów. W latach 50. i 60. XX stulecia Alicante zyskało duże znaczenie jako ośrodek turystyczny. Powstało wówczas między innymi lotnisko El Altet, a także liczne hotele, restauracje i inne obiekty.

Atrakcje turystyczne
Alicante to miasto o długiej i bogatej tradycji, dlatego odwiedzając je, możemy liczyć na obejrzenie wielu zabytków. Koniecznie trzeba zobaczyć starówkę metropolii, a zwłaszcza dzielnicę Barrio de Cruz. W mieście znajdują się liczne kościoły o wartości zabytkowej, jak gotycko-barokowa bazylika Santa Maria czy katedra San Nicolas de Bari – obie świątynie powstały z przekształconych meczetów.

Ponadto warto zwrócić uwagę na Ratusz Ayuntamiento, zabytkową Halę Targową oraz budynek Teatru (Teatro Principal). Miłośnicy natury z pewnością odwiedzą słynne miejskie parki, jak usytuowany tuż przy morzu Parque de Canalejas oraz malowniczy Parque de El Palmeral z drzewami palmowymi i jeziorem. Spacer w malowniczej scenerii zapewnia  piękna promenada Explanada de Espana. Do interesujących miejsc należy oczywiście zabytkowa fortyfikacja Castillo de Santa Barbara, wznosząca się nad miastem na okazałej skale. Na urok Alicante składają się również piękne miejskie plaże, jak Playa del Postiguet.

Popularne miasta: