Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Słonecznym Brzegu

Podstawowe informacje

Słoneczny Brzeg jest największym i jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów w Bułgarii. Miasto znajduje się w obwodzie Burgas. To właśnie tutaj, nad brzegiem Morza Czarnego, rozciąga się czysta i piaszczysta plaża mająca ok. 8 km długości i 100 m szerokości.  Słoneczny Brzeg zamieszkuje około 1000 mieszkańców, jednak w sezonie liczba ta znacznie wzrasta.

Historia

Historia terenów leżących obok największego bułgarskiego kurortu o nazwie Słoneczny Brzeg sięga czasów starożytnych. W 1000 r. p.n.e. w okolicach wybrzeża Morza Czarnego Trakowie założyli miasto Nesebyr. W VI w. p.n.e. zostało ono opanowane przez Greków, którzy rozbudowali je i otoczyli łańcuchem murów obronnych. W kolejnych wiekach zwierzchnictwo nad miastem sprawowało Cesarstwo Rzymskie, co negatywnie wpłynęło na jego rozwój.

Podczas Wędrówek Ludów miasto Nesebyr stało się ważnym ośrodkiem handlowym łączącym państwa wschodu z Europą. Pod zwierzchnictwem Bizancjum miasto zostało porządnie ufortyfikowane, ale i tak doszło do zdobycia go przez dopiero co powstające państwo bułgarskie, a później w 1366 roku przez krzyżowców. Następnie w 1453 roku miasto podbili Turcy. Dopiero w 1878 roku, po wyzwoleniu się z wpływów tureckich, Nesebyr wszedł w skład Bułgarii i odzyskał niepodległość.

Budowa Słonecznego Brzegu rozpoczęła się w 1958 roku. Kurort posiada bezpośrednie połączenie z Nesebyrem, a miejsce wjazdu do miasta symbolizuje wiatrak.

Atrakcje turystyczne

Słoneczny Brzeg pełen obiektów hotelowych, restauracji, dyskotek i  klubów jest typową miejscowością turystyczną. Amatorzy kąpieli morskich i słonecznych oraz nocnego życia będą nim zachwyceni. Najpopularniejszym klubem jest Cacao Beach, w którym odbywają się koncerty znanych gwiazd. Nietypową atrakcją Słonecznego Brzegu jest całoletnie lodowisko, które pozwala ochłodzić organizm po dniu spędzonym na słońcu. 

Osoby, które szukają innych atrakcji  powinny odwiedzić miasto Nesebyr, które znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Turyści podróżujący z dziećmi mogą spędzić miło czas z całą rodziną w aquaparku. Kolejną ciekawą atrakcją może być wycieczka do Warny. Znajdują się tam liczne zabytki m.in. Katedralna Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy, Rzymskie Termy, Plac Nezawisimost, Cerkiew św. Athanasiosa, liczne muzea oraz delfinarium, które zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Popularne miasta: