Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Porto

Podstawowe informacje

Porto to miasto leżące w północnej części Portugalii, nad Oceanem Atlantyckim. Jest to także drugie co do wielkości miasto w kraju. Porto zamieszkuje ponad 260 tys. ludzi, a powierzchnia miasta liczy prawie 42 km kw. Porto wchodzi w skład tzw. Grande Porto – obszaru przemysłowego i administracyjnego Portugalii. Przez miasto przepływa rzeka Douro.

Historia miasta

Pierwsze wzmianki na temat miasta pojawiły się w V w.  Założycielami Porto byli Celtowie lub Rzymianie. Osada Portus Cale stanowiła ważny port handlowy. Przez wiele lat tereny te często były miejscem walk o władzę, m.in. w 711 roku miasto zdobyli Maurowie. Ważną datą jest rok 868, w którym Porto zostało zdobyte przez hrabiego Portugalii Vimara Peres.
Historia miasta jest bogata w akcenty angielskie. Początki sojuszu angielsko-portugalskiego sięgają roku 1387, kiedy odbył się ślub króla Portugalii Jana I i Filipy Lancaster. Kolejnym ważnym punktem było podpisanie przez kraje porozumienia handlowego w XVIII w., na mocy którego do Anglii przewożono znaczną część zapasów wina. Dzięki tym wydarzeniom miasto zaczęło się rozwijać, a w XIX w. w Porto miała miejsce rewolucja przemysłowa.
W 2001 roku Porto pełniło funkcję Europejskiej Stolicy Kultury.

Atrakcje turystyczne

Porto to miasto, w którym nie można się nudzić. Jeśli zmęczy nas zwiedzanie zabytków, możemy odpocząć w jednej z kawiarni lub też udać się na spacer po wąskich uliczkach miasta. Jednymi z atrakcji turystycznych są: lot helikopterem nad miastem oraz rejs łódką po rzece Douro. Warto także udać się do winiarni i spróbować jednego z najpopularniejszych win na świecie, czyli wina porto.

Najważniejsze zabytki w Porto to centrum historyczne miasta, Igreja e Torre dos Clérigos, katedra Sé, Igreja de São Francisco oraz most Dom Luis I. Fani muzyki z pewnością chętnie udadzą się do Casa da Música, czyli sali koncertowej, natomiast fani sportu zwiedzą stadion drużyny piłkarskiej FC Porto. Na tym właśnie obiekcie został rozegrany mecz otwarcia ME w 2004 roku.

Porto to także piaszczyste plaże, które cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. Najlepsze kąpieliska znajdują się w dzielnicy Foz do Douro.

Popularne miasta: