Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Maladze

Podstawowe informacje
W południowej Hiszpanii, w regionie Andaluzja, tuż nad Morzem Śródziemnym leży malownicze miasto Malaga. Tajemnicza nazwa posiada rodowód fenicki, wywodzi się bowiem od słowa „malaka”, znaczącego tyle, co „sól”. Piękne miasto portowe zamieszkuje obecnie ponad 550 tysięcy ludzi. Kwitnie tu turystyka, handel, a w okolicy uprawia się południowe owoce: banany, pomarańcze czy winogrona. Malaga stanowi również jeden ze znanych kurortów wybrzeża Costa del Sol.

Historia miasta
Dzieje cywilizacji w południowej części Półwyspu Iberyjskiego sięgają IX wieku p. n. e. Wówczas na tych terenach Fenicjanie założyli swoje kolonie, między innymi Malakę. W kolejnych stuleciach miasto przechodziło kolejno z rąk greckich do rzymskich. W VI wieku Malagę przejęło Bizancjum, natomiast w VIII wieku tereny te najechali Arabowie, którzy panowali tu aż do XV w. W 1487 roku miasto zostało ponownie zdobyte przez katolickich królów Hiszpanii. W czasie kampanii napoleońskiej Malaga stała się obiektem ataku Francuzów, wówczas obroną twierdzy Fuengiroli dowodził Polak (kapitan Franciszek Młokosiewicz).

XIX wiek był okresem rozkwitu miasta, jego znaczenia gospodarczego i turystycznego. W czasie hiszpańskiej wojny domowej w II połowie lat 30. XX stulecia Malaga została zbombardowana. Obecnie metropolia stanowi jeden z nacześciej odwiedzanych rejonów Hiszpanii.

Atrakcje turystyczne
Malaga jest miastem łączącym urok historycznych budowli z nowoczesną architekturą, a także urodą malowniczych plaż. Z zabytków na szczególną uwagę zasługują pozostałości z czasów starożytnych, między innymi rzymski teatr, ponadto zaś obiekty muzułmańskie (twierdza Alcazba), katolickie świątynie (np. szesnastowieczna katedra, kościół świętego Bartolomea) czy średniowieczny zamek.

Miejscową atrakcją jest również muzeum Pabla Picassa, który pochodził właśnie z Malagi. Muzeum znajduje się w zabytkowym pałacu Buenavista. Ponadto turystów zachwyca miejscowa kuchnia, zwłaszcza doskonałe lokalne wino i ryby. Niepowtarzalny klimat miasta tworzy również oryginalna mieszanka życia nocnego i miejscowych obrzędów religijnych, kolorowych procesji i wszechobecnych wizerunków świętych.

Popularne miasta: