Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Korea Południowa – regiony turystyczne, podział administracyjny

Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym w Korei Południowej wyróżnia się miasto specjalne (Seul), miasto autonomiczne (Sedżong), 6 metropolii (Pusan, Daegu, Incheon, Gwangju, Daejeon oraz Ulsan) i 9 prowincji (Chungcheong Północny i Południowy, Gangwon, Gyeonggi, Gyeongsang Północny i Południowy, Czedżu oraz Jeolla Północna i Południowa). Mniejszymi jednostkami administracyjnymi są miasta, powiaty, okręgi miejskie, miasteczka, dystrykty, sąsiedztwa i wsie.

Regiony turystyczne
W Korei Południowej ruch turystyczny koncentruje się wokół trzech głównych regionów. Są to północna część kraju, południowo-wschodnia Korea oraz wyspa Dzedzu-do. Centrum północnego regionu stanowi Seul, stolica kraju. Turystyka południowo-wschodniej części kraju koncentruje się wokół miast Kyogju (i okolic) oraz Pusan, a także nadmorskich uzdrowisk Haendae i Songdo.

Zabytki
Korea Południowa posiada wielowiekową tradycję i kulturę, niegdyś mieściło się tu bowiem Cesarstwo Koreańskie, którego pozostałości możemy podziwiać do dzisiejszego dnia. Seul może poszczycić się zabytkami z XIII i XIV wieku, takimi jak królewskie pałace, ogrody i mury obronne wzniesione przez dynastię Joseon. Ponadto w okolicach Seulu mieści się historyczna wioska w kształcie lotosu - Adong Hahoe. Nie sposób pominąć również miasta Gyeongju, nazywanego muzeum bez ścian. Znajdziemy tu pozostałości królestwa Silla, które istniało na Półwyspie Koreańskim od VII do IX wieku.

W południowo-wschodniej części kraju również znajdują się ślady królestwa Silla. Przede wszystkim warto odwiedzić okolice miasta Kyogju, gdzie wznoszą się świątynia Pultuk i grobowce królewskie z I wieku p. n. e. W Pusan zobaczymy z kolei świątynie buddyjskie. Niecodziennych wrażeń dostarcza wizyta w klasztorze Haein sa niedaleko Tegu. Sama nazwa oznacza Klasztor Pieczęci Oceanu. Historia tej budowli sięga IX wieku, przechowywane są tu tabliczki Tripitaki, pochodzące z pierwszej świętej księgi buddyjskiej dynastii Korjo (XIII w.).

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne
Do bardzo interesujących miejsc w Korei Południowej należy zaliczyć liczne muzea i galerie sztuki, jak np. Narodowe Muzeum Folkloru w Seulu czy Dom Koreański (również w stolicy kraju). W Domu Koreańskim można poczuć prawdziwą koreańską kulturę – zobaczyć oryginalną antyczną architekturę i ogrody czy skosztować przysmaków lokalnej kuchni. Organizowane są tu także przedstawienia i wystawiane są dzieła sztuki.

Typową rozrywkę zapewniają liczne centra, jak Inczhon, Phanmundzom, Sokcho i Kangnung. W południowej części kraju warto odwiedzić lokalne uzdrowiska, a także wyspę Dzedzu-dzo, na której nie tylko odpoczniemy na malowniczych plażach, ale także będziemy mieć okazję obserwowania kobiet łowiących perły.
 

Popularne miasta: