Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Korei Południowej

Podstawowe informacje
Korea Południowa to państwo azjatyckie, zlokalizowane w południowej części Półwyspu Koreańskiego. Kraj z trzech stron otaczają morza: od zachodu Morze Żółte, od wschodu Morze Japońskie, od południa zaś Morze Wschodniochińskie. Państwo graniczy z Koreą Północną od północy, od zachodu z Chinami (przez wody terytorialne), przez Cieśninę Koreańską zaś z Japonią.

Kraj o powierzchni 99 274 km2 posiada w większości ukształtowanie wyżynno-górzyste. Głównym pasmem są Góry Wschodniokoreańskie, najdłuższą rzeką Korei jest natomiast Naktong-gang (512 km), uchodząca do Cieśniny Koreańskiej.

Pod względem ustroju politycznego Korea Południowa jest republiką, na czele której stoi prezydent.

Ludność
Koreę Południową zamieszkuje blisko 50 milionów ludzi. Kraj jest jednolity etnicznie, 99,9% społeczeństwa stanowią Koreańczycy. Ponad 75% ludności mieszka w miastach.

Największe miasta
Stolicą i największym miastem Korei Południowej jest Seul, zamieszkiwany przez ponad 10 milionów ludzi. Populację powyżej 2 milionów posiadają również Pusan, Daegu, Incheon, Ulsan. Ponad milion ludzi mieszka w Gwangju i Daejeon.

Transport
Korea Południowa posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg i autostrad. Ponadto sieć połączeń jest gęsta, a drogi są dobrej jakości. Główna autostrada krajowa przebiega na trasie Seul – Pusan. Najważniejsza linia kolejowa również łączy te dwa miasta. Co więcej, działają tu połączenia ekspresowe. Korea posiada też kilka dużych portów morskich: Pusan, Inchon, Mokp’o, Masan i Ulsan.

Głównym lotniskiem w kraju jest Seul-Incheon, zlokalizowany około 50 km od centrum stolicy. Rocznie obsługuje blisko 30 milionów pasażerów. Narodowym przewoźnikiem są linie Korean Air.

Jak dotrzeć z Polski?
Do Korei Południowej można się dostać drogą lotniczą, przy czym nie ma bezpośrednich połączeń z Polski. Z Warszawy do Seulu loty oferują linie Qatar Airways z przesiadką w mieście Doha. Tanie połączenia lotnicze odbywają się również z Pragi czy z Berlina (z liniami Finnair czy Turkish Airlines).

Do Korei Południowej można również dopłynąć promem z Chin lub z Japonii.

Turystyka
W Korei Południowej warto odwiedzić przede wszystkim Seul z jego licznymi zabytkami, takimi jak historyczne pałace królewskie, ogrody i bramy miejskie. Na południu kraju znajdują się pozostałości królestwa Silla, np. świątynia Pultuk. Pusan słynie z buddyjskich świątyń. Na południu mieszczą się również uzdrowiska Haendae i Songdo oraz klasztor Haein koło Tegu. Wśród atrakcji turystycznych Korei  trzeba też wymienić wyspę Dzedzu-do.

Popularne miasta: