Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Dubaju

Podstawowe informacje
Dubaj jest największym miastem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także stolicą jednego z siedmiu wchodzących w skład kraju emiratów, na czele którego stoi szejk. Obecnie metropolię zamieszkuje ponad 2,2 miliony ludzi. Jest to miasto kosmopolityczne, w większości zamieszkiwane nie przez rdzenną ludność ZEA, ale przez emigrantów z wielu krajów Azji oraz Brytyjczyków.

Metropolia leży nad Zatoką Perską, na obszarze pustynnym, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Dubaj jest miastem portowym - zatoka Dubai Creek dzieli je na dwie części: Dejrę i Bur Dubaj. Głównym źródłem dochodów całego emiratu jest turystyka, a sama metropolia należy do najprężniej rozwijających się kompleksów urbanistycznych na świecie.

Historia miasta
Dzieje Dubaju sięgają trzeciego tysiąclecia p. n. e. W XI wieku miasto zyskało duże znaczenie jako port handlowy, pośredniczący w wymianie towarów między Chinami a Europą, a także miejsce połowu ryb i pereł. Od XVIII wieku Dubaj był związany politycznie i gospodarczo z Abu Zabi, w 1833 roku uzyskał zaś status wolnego emiratu. Pod koniec XIX stulecia miasto znajdowało się pod protektoratem Wielkiej Brytanii.

Po odkryciu ropy naftowej w latach 60. XX wieku znaczenie Dubaju wzrosło, ponadto dzięki pogłębieniu kanału stał się on ważnym portem handlowym pomiędzy Indiami, Afryką i Półwyspem Arabskim. W 1966 roku Dubaj został włączony do Kataru, zaś w 1971 roku wraz z innymi emiratami wszedł w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Turystyka
Dubaj słynie przede wszystkim z niebotycznych nowoczesnych wieżowców, najbardziej luksusowych hoteli na świecie oraz zakupowego szału. Mieści się tu słynny Burdż al-Arab – ogromny hotel w kształcie żagla, projektu Toma Wrighta. Turystów zachwycają również sztuczne Wyspy Palmowe, a także Dubai Shopping Festival, trwający przez cały styczeń. Ponadto znajdziemy tu ogromne akwarium, parki wodne i kryty stok narciarski w Mall of the Emirates. Co więcej, w Dubaju odbywają się prestiżowe imprezy sportowe i festiwal filmowy.

Popularne miasta: