Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Bukareszcie

Podstawowe informacje

Stolica Rumunii jest położona w południowo-wschodniej części Równiny Wołoskiej, nad rzeką Dymbowicą. Miasto liczy blisko 2 mln mieszkańców, a jego powierzchnia wynosi 228 km kw. Miasto nazywano kiedyś „Paryżem Wschodu”. To nazewnictwo wiąże się z XIX-wieczną architekturą miasta i tutejszym Łukiem Triumfalnym przypominającym rozpoznawalny francuski zabytek.

Historia miasta

Historia stolicy Rumunii sięga czasów starożytnych. Legenda głosi, że miejscowość założył pasterz Bucur. Jednak badania historyczne wskazują, że jego założycielem był Mircza Stary. Miasto powstało w XIV wieku, jednak nazwa Bukareszt po raz pierwszy pojawia się w dokumentach historycznych dopiero w 1459 roku.  W 1595 roku doszło do najazdu Turków na miasto. Bukareszt spalono, jednak szybko został on odbudowany i stał się istotnym ośrodkiem handlu międzynarodowego.

W 1848 roku doszło do rewolucji na Wołoszczyźnie, w której ludność stolicy odparła atak wojsk tureckich, które wezwali bojarzy w celu stłumienia rewolucji. Gdy jedenaście lat później doszło do połączenia Wołoszczyzny i Mołdawii w jedno państwo, Bukareszt jako znaczący ośrodek polityczny i administracyjny stał się stolicą zjednoczonej Rumunii.

Atrakcje turystyczne

W Bukareszcie wszystkie interesujące obiekty znajdują się w centrum miasta. Do najciekawszych z nich należą: Pałac Parlamentu, Manastirea Antim (klasztor Antim), Pałac Królewski, Biserica şi Palatul Patriarhiei (katedra prawosławna i Pałac Patriarchy) oraz cerkwie: Biserica Radu Voda (Księcia Radu), Biserica Domniţa Balaşa (Księżniczki Balaşy), Biserica Mihai Voda (Księcia Michała).

Stolica Rumunii jest nazywana „Małym Paryżem” lub „Paryżem Wschodu”. Wszystko za sprawą Łuku Triumfalnego oraz Bulwaru Unirii, które niesamowicie prezentują się nocą. Fanów zwiedzania muzeów zachwycą: Muzeum Historii Naturalnej im. Grigore Antipy, Narodowe Muzeum Sztuki i Tradycji oraz Muzeum Geologiczne. Kolejnym ciekawym miejscem do zobaczenia jest największy na świecie Ogród Botaniczny.

Popularne miasta: