Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Walencji

Podstawowe informacje
Walencja jest trzecim co do wielkości miastem Hiszpanii, ważnym ośrodkiem gospodarki, kultury i nauki. Metropolia leży w środkowo-wschodniej części kraju, nad Morzem Śródziemnym. Obecnie miasto zamieszkuje ponad 800 tysięcy ludzi, a cała aglomeracja liczy 2 miliony mieszkańców.

Walencja jest stolicą administracyjną i najważniejszym miastem regionu Walencja. Słynie z malowniczej scenerii, cennych zabytków, niepowtarzalnej atmosfery i dobrego sportu.

Historia miasta
Dzieje Walencji sięgają II wieku p. n. e., kiedy Rzymianie założyli tu pierwsze miasto. W VIII stuleciu metropolia dostała się w ręce Maurów, którzy sprawowali władzę aż do XIII wieku. W XI stuleciu Walencja zyskała jednak dużą autonomię i status niezależnego królestwa. Przez krótki okres czasu rządy sprawował tu Cyd, słynny hiszpański bohater. W 1238 roku miasto zostało zdobyte przez Jakuba I Zdobywcę, króla Aragonii. Walencja szybko zyskała również status stolicy królestwa i zachowała tę pozycję aż do XVII wieku. W czasie wojen napoleońskich miasto przejęli Francuzi. W latach 30. XX wieku, podczas hiszpańskiej wojny domowej, w metropolii panowali republikanie.

Atrakcje turystyczne
Oblicze Walencji stanowi niesamowite połączenie wielowiekowej tradycji z iście nowoczesną architekturą. Historyczną ramę miasta wyznaczają przede wszystkim zabytkowe świątynie, na czele z trzynastowieczną katedrą – mieszaniną stylu romańskiego, gotyku i baroku. Sercem metropolii jest oryginalna katedralna dzwonnica El Micalet. Ponadto turystów zachwyca Giełda Jedwabiu z XV wieku i modernistyczna Hala Targowa. Futurystyczne akcenty Walencji to natomiast projekty Santiago Calatravy, jak słynne Miasto Sztuki i Nauki.

Walencja posiada również oazy zieleni, do których zaliczają się zabytkowy ogród botaniczny i liczne miejskie parki. Obraz metropolii dopełniają miejscowe muzea, galerie sztuki, teatry, a także klimatyczne restauracje i kluby, zwłaszcza w dzielnicy El Carmen.
 

Popularne miasta: