Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Porto Santo

Podstawowe informacje

Porto Santo to wyspa pochodzenia wulkanicznego, należąca do archipelagu Madery. Zamieszkuje ją ponad 5 tys. ludzi, a jej powierzchnia liczy 42,5 km kw. Porto Santo  leży na Oceanie Atlantyckim, zaledwie 43 km od wyspy Madery. Głównym miastem i zarazem stolicą Porto Santo jest Vila Baleira. Najwyższym szczytem na wyspie jest Pico do Facho (517 m n.p.m.).

Historia

Porto Santo odkryto na początku XV w., a dokonali tego dwaj portugalscy podróżnicy: João Gonçalves Zarco oraz Tristão Vaz Teixeira. W niedługim czasie po tym wydarzeniu rozpoczęto kolonizację wyspy. Jedną z osób odpowiedzialnych za rozwój Porto Santo był Bartolomeu Perestrelo. To właśnie jego córkę poślubił mieszkający przez pewien czas na wyspie Krzysztof Kolumb. Przez wiele lat Porto Santo było celem ataków pirackich. Obecnie wyspa zdobywa coraz większą popularność i jest miejscem wypoczynku turystów z całego świata.

Atrakcje turystyczne

Porto Santo kusi przede wszystkim piaszczystą plażą, która znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy. Co ciekawe, piasek na plaży ma właściwości terapeutyczne. Porto Santo jest także doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych, na przykład żeglarstwa oraz windsurfingu. Na wyspie można także pograć w golfa lub skorzystać z oferty przejażdżki konnej.

Głównym miastem Porto Santo jest Vila Baleira, gdzie można zwiedzić Muzeum Krzysztofa Kolumba. Centrum stolicy wyspy jest plac Largo do Pelourinho. W niedalekiej odległości znajduje się kościół Igreja de Nossa Senhora da Piedade. Porto Santo to także tradycyjne młyny, które przyciągają wzrok turystów oraz liczne punkty widokowe, jak na przykład Portela czy Pico Castelo. Warto także zwiedzić pobliskie wysepki, na przykład Ilhéu de Baixo, na której niegdyś znajdowały się kopalnie wapienia.

Popularne miasta: