Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Lanzarote

Podstawowe informacje
Lanzarote jest częścią hiszpańskiego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wyspa leży na Oceanie Atlantyckim, w pobliżu północnego wybrzeża Afryki. Teren o powierzchni 845,9 km² zamieszkuje obecnie ponad 140 tysięcy ludzi. Stolicą wyspy jest miasto Arrecife, liczące blisko 50 tysięcy mieszkańców. Lanzarote to jedna z największych wysp całego archipelagu. Spotkamy tu wulkaniczną scenerię, rozległe plaże i wspaniałą egzotyczną roślinność.

Historia wyspy
Dzieje cywilizacji na Lanzarote sięgają początku ery nowożytnej, kiedy na tych terenach pojawiły się plemiona Guanchów. Był to lud pasterski, który zajmował się głównie rolnictwem. W XIII wieku na wyspie zaczęli pojawiać się pierwsi Europejczycy, w tym Włoch, Lancelotto Malocello. To właśnie imię tego podróżnika dało początek nazwie wyspy. Na początku XV wieku Lanzarote jako pierwsza z Wysp Kanaryjskich została podbita przez Francuza Jeana de Bethencourta. Ciekawostką w dziejach wyspy była seria erupcji wulkanów, która miała miejsce w latach 30. XVIII wieku. W 1927 roku Lanzarote została włączona do prowincji Las Palmas.

Atrakcje turystyczne
Najbardziej charakterystyczną cechą wyspy jest jej wulkaniczny, wręcz księżycowy krajobraz. Na Lanzarote mieści się ponad 300 wulkanów, co wpływa na ogólną scenerię: plaże są tu w większości czarne, żwirowe lub kamieniste o wysokich klifach. Do najważniejszych kurortów zaliczają się Puerto del Carmen, Playa Blanca oraz Costa Teguise.

Jako jedną z najbardziej popularnych atrakcji wyspy należy wskazać z pewnością Park Narodowy Timanfaya. Ponadto warto zobaczyć Jameos del Agua, czyli groty z jeziorem, w którym żyją ślepe kraby albinosy. Zachwyci nas tu również Ogród Kaktusów w pobliżu Guatizy oraz jezioro Charco de los Clicos w okolicach El Golfo. Na Lanzarote nie sposób oczywiście pominąć interesujących zabytków stolicy oraz oryginalnej lokalnej kuchni. Szczególnie można polecić skosztowanie wulkanicznych win, zwanych bodega. Są one produkowane z winorośli uprawianej na polach lawy.

Popularne miasta: