Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Korfu

Podstawowe informacje
Korfu to jedna z greckich wysp, zlokalizowana w północnej części Morza Jońskiego. Powierzchnię 592 kilometrów kwadratowych zamieszkuje obecnie ponad 110 tysięcy ludzi. Korfu charakteryzuje się górzystym ukształtowaniem terenu, najwyższym szczytem wyspy jest Pantokrator, którego wysokość sięga 906 m. n. p. m.

Największym miastem i stolicy Korfu jest metropolia o tej samej nazwie. Wyspa słynie z wielu atrakcji turystycznych, co roku jest odwiedzana przez ponad milion przyjezdnych. Zachwyca bowiem wspaniałą scenerią, cennymi zabytkami i wyjątkową atmosferą.

Historia wyspy
Historyczne dzieje Korfu sięgają VIII wieku p. n. e., kiedy to tereny te znalazły się pod panowaniem Koryntu. Po podbiciu Grecji przez Rzym, wyspa została częścią rozległych włości wiecznego miasta. Z kolei po upadku Rzymu Korfu przechodziło kolejno w ręce Bizancjum, Wenecji oraz Turcji. Na początku XIX stulecia, po upadku Napoleona, Korfu stało się angielską kolonią. W tym czasie wyspa zyskała ogromną popularność wśród turystów z Europy zachodniej. Korfu wróciła do Grecji dopiero w latach 50. XIX wieku.

Atrakcje turystyczne
Jedną z największych atrakcji turystycznych Korfu jest jej stolica Kerkira (Korfu). Warto zobaczyć tu stare miasto, zwłaszcza weneckie twierdze Neo Frourio i Paleo Frourio. Ponadto cenne zabytki tego miasta to kościół Agios Spiridonas, ratusz i kościół świętego Jakuba. Mieści się tu również najstarszy na wyspie kościół Panagia Antivouniotissa.

Podczas zwiedzania wyspy miłośnicy historii z pewnością nie pominą słynnego pałacu cesarzowej Sissi, Achillionu. Mieści się ona nieopodal Kerkirii i w przeszłości spełniała funkcję letniej rezydencji władczyni Austro-Węgier.

Korfu jest jednak znane przede wszystkim z rajskich plaż i egzotycznej scenerii. Za najpiękniejszy zakątek wyspy uznaje się malowniczy wąwóz, Canal d’Amour. Na wyspie znajduje się też wiele atrakcyjnych kurortów i miejsc rozrywki.

Popularne miasta: