Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Ibizie

Podstawowe informacje
Ibiza to jedna z wysp hiszpańskiego archipelagu Baleary, położona w jego zachodniej części, na Morzu Śródziemnym. Powierzchnia wyspy zajmuje 571,04 km2, obecnie zamieszkuje ją ponad 130 tysięcy ludzi. Administracyjną stolicą wyspy jest miasto Eivissa.

Ibiza posiada krajobraz wyżynny, z egzotyczną roślinnością, wśród której dominują palmitos i makia. Wybierając się na tę wyspę, możemy liczyć na malownicze widoki gajów oliwnych górzystych krajobrazów, upraw pomarańczy, granatów i fig. Z drugiej strony Ibiza to wyspa hipisów i muzyki elektronicznej.

Historia wyspy
Dzieje cywilizacji na Ibizie sięgają VII wieku p. n. e., kiedy na terenach tych osiedlili się Fenicjanie. Kolejnymi mieszkańcami wyspy byli Kartagińczycy, a następnie Rzymianie, Wandalowie i Bizantyjczycy. Przez kilka stuleci Ibizą rządzili Maurowie, którzy zostali wyparci przez aragońskich królów dopiero w XIII wieku. Początkowo wyspa cieszyła się autonomią, jednak Filip V ostatecznie zniósł ten przywilej. W XX wieku wyspa stała się niezwykle modnym miejscem w Europie, głównie za sprawą ruchu hispisów w latach 70. Wraz z Majorką i Minorką Ibiza tworzy obecnie wspólnotę autonomiczną.

Atrakcje turystyczne
Ibiza kojarzy się przede wszystkim z bogatym życiem nocnym, wiecznymi imprezami i clubbingiem. Na wyspie znajduje się bowiem niezliczona ilość klubów, dyskotek i dancingów. Najsłynniejszym tego typu miejscem jest bar Cafe del Mar w San Antonio. Trzeba jednak pamiętać, że królują tu nie tylko mocna muzyka, ale także alkohol, narkotyki i seks. Ibiza z pewnością spodoba się zatem miłośnikom ekstremalnych wrażeń.

Z drugiej strony, wyspa posiada  wspaniałe walory przyrodnicze. Należą do nich oczywiście słoneczne plaże, rezerwat dzikiej przyrody na południu Ibizy (Sant Josep de Sa Talaia) czy tajemnicze jaskinie, np. Cova de Can Marca. Ponadto na wyspie można zwiedzić starożytne nekropolie (Necropolis del Puig des Molins), zabytki stolicy lub niesamowitą wyspę Es Vedra, jedyne miejsce, które według przepowiedni Nostradamusa, ma przetrwać koniec świata.

Popularne miasta: